Jazyk jako okno do lidského těla. Prohlédněte si ho a odhalte zdravotní problémy

Možná se domníváte, že když chcete zjistit něco o zdraví vašeho těla, je nutné jít k lékaři a třeba si nechat udělat krevní testy. Omyl. Postačí jazyk. O vašem zdraví vypoví i daleko jednodušší věci – třeba pohled do zrcadla s vypláznutým jazykem.

Barva jazyka, tvar, struktura, povlak či zvlhčení – to vše jsou ukazatele, které mohou pomoci při diagnostice nemocí. Jazyk zdravého člověka by měl mít jasně růžovou až světle červenou barvu s přiměřeným povlakem a neměly by na něm být žádné praskliny.

Sledujte barvu a zjistěte více o vašem zdraví

Podle čínské medicíny je jazyk rozdělen do několika oblastí. Určité oblasti jazyka odrážejí stav různých tělesných částí nebo vnitřních orgánů. Špička jazyka odpovídá srdci, část mezi špičkou a středem plícím, střed jazyka o žaludku a slezině, strany játrům a žlučníku, kořen ledvinám. Nejlepším ukazatelem je barva jazyka. Normální barva je lehce růžová. Sytě červený až fialový jazyk upozorňuje na horečku a infekce v těle. Červené okraje varují před onemocněním žlučníku. Když je jazyk namodralý, může se jednat o příznak srdeční nebo cévní choroby.

Povlak by měl být čirý a nevýrazný

Sledujte bedlivě také povlak na jazyku. Povlak na jazyku by měl být bílý, lehce vlhký a tenký, pevně spojený s povrchem jazyka a největší na jeho kořeni. Měl by ale být relativně nenápadný, pokud je naopak výrazně bílý, může se jednat o projev špatného trávení. Nažloutlý a hnědý povlak by mohl ukazovat na potíže s játry nebo žlučníkem. Povlak tmavé až černé barvy varuje před nedostatkem vitaminu B3, dehydratací, nadměrným pitím kávy a kouřením.

V neposlední řadě se také hodí sledovat rýhy na jazyku. Pokud se vám na jazyku tvoří mapy, je možné, že trpíte chudokrevností, chronickým onemocněním trávicí soustavy nebo psychickými potížemi. Pokud podobné potíže zaznamenáte, je rozhodně na místě vyhledat lékaře a situaci konzultovat.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]