Posvíceno na potravinové doplňky

Klasická medicína předpokládá, že lidé, jež se stravují správně a vyváženě, mají dostatek nutričních látek, a tudíž nepotřebují svou stravu doplňovat. Jedinou radou je, aby dbali dostatečného množství určitých nutričních dávek. Přesto, že budete tyto stanovené hodnoty považovat za dostatečné pro své zdraví, jsou důkazy o tom, že jen hrstka lidí se svým jídelníčkem alespoň částečně blíží těmto hodnotám, což je zdrcující fakt.

Většina lidí má velký problém do sebe nasoukat dostatek ovoce a zeleniny tak, aby získali uspokojivou hladinu látek nutných k prevenci různých onemocnění. Mnohem častěji lidé vybírají potraviny, jež obsahují jen málo nutričních látek. Raději sáhnou po bramborových lupíncích než třeba brokolici. Místo čisté vody či sklenice mléka pijí slazené nápoje. Zvolíme-li potraviny, které mají nadbytek tuků, cukrů, málo vitamínů a minerálů i důležitých fytochemických látek, nemůžeme očekávat pevné zdraví.

Proč užívat potravinové doplňky?

Existují také jiné důvody, proč mohou potravinové doplňky prospívat i lidem, kteří dodržují zásady zdravého stravování. To, zda někdo užívá tablety na zvětšení prsou je čistě osobní preferencí. My se dnes bavíme o doplňcích, které mají přímý vliv na naše zdraví. Mnoho expertů se domnívá, že stálé působení škodlivých vlivů z vnějšího prostředí – průmyslové chemikálie, automobilové emise a jiné škodliviny mohou v těle poškozovat tkáňové buňky a takto odčerpávat z organismu důležité nutriční látky. Mnohé doplňky, obzvlášť s antioxidačními schopnostmi, mohou pomoci omezit poškození tkání vlivem toxických látek.

Zdraví a krása v jednom

Společně se zdravím jde ruku v ruce i fyzická krása. Například kolagen je protein, z něhož sestávají kolagenová vlákna – pokožka, šlachy, kosti, chrupavky. Lidské tělo drží pospolu jen díky pojivovým tkáním. Mnoho lidí se domnívá, že kolagen na pleť se týká čistě estetiky, což je velký omyl. Právě díky kolagenu si jednotlivé orgány i tkáně zachovávají pružnost a svou sílu.

Když už jsme nakousli krásu, podobně si na tom stojí kyselina hyaluronová, která se rovněž nepodílí pouze na zachování krásné, svěží a pružné pleti. Kyselina hyaluronová existuje v podobě tekutiny v každém žijícím organismu. Její hlavní funkcí je hydratace a lubrikování celého těla. Největší koncentrace této látky nalezneme v pokožce a kloubech. Z pohledu zdraví i krásy mají mnohé potravinové doplňky bezesporu velký význam.

Obrázek: pixabay.com