Poslední informace o znepokojivém zdravotním stavu Kate Middleton zaskočily veřejnost

Kate Middleton
Fotografie: The Royal Navy / Open Government License 3

Právě nedávno se veřejnost dozvěděla, že princezna Kate, vévodkyně z Cambridge, se rozhodla podstoupit preventivní chemoterapii.

V posledních letech se stále více hovoří o možnostech prevence a léčby rakoviny, jednou z nich je i preventivní chemoterapie. Princezna z Walesu Kate Middleton oznámila, že jí byla po lednové operaci břicha diagnostikována rakovina a podstupuje preventivní chemoterapii. Jak vysvětlila, když podstoupila operaci, všichni si mysleli, že její stav není nádorový. Následné testy však prokázaly přítomnost rakoviny a bylo považováno za nezbytné, aby podstoupila další léčbu.

Jak funguje preventivní chemoterapie

Preventivní chemoterapie, známá také jako adjuvantní léčba, je terapeutický postup, který se často využívá po chirurgické resekcí nádoru s cílem eliminovat zbývající nádorové buňky. Tímto způsobem lze snížit riziko recidivy rakoviny a vzniku metastáz.

Dr. Lawrence Young, profesor molekulární onkologie na Univerzitě ve Warwicku, vysvětlil pro TheGuardian, že i po úspěšném odstranění viditelného nádoru mohou v těle zůstat drobné rakovinné buňky, které nelze zjistit stávajícími testy. Tyto buňky mohou způsobit problémy, a právě proto je podávána preventivní léčba.

Manželka Bruce Willise svým nejnovějším vyjádřením zaskočila všechny fanoušky

Proč se volí preventivní chemoterapie

Ne všichni pacienti potřebují preventivní léčbu, ale podává se tehdy, když je riziko recidivy vysoké. Dr. Karol Sikora, světoznámý onkolog a emeritní profesor Buckinghamské univerzity, zdůrazňuje, že i přes nepříjemné vedlejší účinky má chemoterapie mnoho výhod. Lékaři nyní dokážou léčbu lépe přizpůsobit individuálním potřebám pacienta, a díky tomu mohou poskytnout tu nejlepší možnou péči.

Fotografie: Depositphotos

Významné fáze adjuvantní léčby

Chirurgická resekce nádoru je první linií léčby časných stadií rakoviny solidních orgánů. Nicméně někdy mohou nádorové buňky uniknout z orgánu a usadit se v jiných částech těla, což může vést k recidivě nebo vzniku metastáz. V takových případech se adjuvantní léčba, jako je například chemoterapie, stává klíčovým krokem k prevenci dalšího šíření rakoviny, jak dokládají odborné studie.

Jak dlouho trvá léčba?

Chemoterapie se obvykle podává po dobu 3 až 12 měsíců, přičemž přesná doba trvání závisí na typu rakoviny. Délka adjuvantní chemoterapie je individuálně stanovena na základě typu a stadia rakoviny. Důležité je, že další léčba po odstranění rakoviny závisí na vlastnostech rakoviny, které jsou určeny biopsií. Vedlejší účinky chemoterapie mohou zahrnovat únavu, nevolnost, zvýšené riziko infekcí a nechutenství, jak uvádí web Healthline.

V loňském roce jsme vás na našem webu ZdravéStravování informovali o mladé ženě, která si prožila rakovinu prsu. Promluvila také o tom, jaké byly první příznaky, které na svém těle pozorovala.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]