Zařaďte petržel do své domácí lékárničky. Její blahodárné účinky zůstávají mnoha lidem skryté

Fotografie: Freepik

Petržel je aromatická rostlina středomořského původu, která roste převážně v Evropě. Pro vaření a léčení se používá již více než 2 000 let a její účinky jsou k nezaplacení.

Petržel se většinou konzumuje jako příloha k jídlu, ať už je to jídlo vařené, nebo třeba salát. Existují i recepty, kde figuruje petržel sama za sebe a je považována za hlavní část jídla. Pokud se ji ovšem chystáte konzumovat ze zdravotních důvodů, doporučuje se to provádět formou bylinkového čaje nebo nápoje. Například do šálku vroucí vody vám postačí přidat jednu až dvě lžičky jejích sušených listů či kořenů nebo rozdrcených semen. Po 10 minutách vám bude stačit čaj přecedit a všelék je na světě.

Zdravotní problémy, které petržel pomáhá přirozeně léčit

Pokud chcete zvolit přírodní léčbu, s pomocí petržele to rozhodně můžete zkusit u mnoha různých problémů. Řadí se mezi ně zadržování vody, problémy s ledvinami či záněty močových cest a prostaty, kašel, astma, vysoký krevní tlak, zažívací potíže, přehnaná plynatost a nadýmání, problémy s játry, revmatismus, svalové křeče či narušení nebo absence menstruace. Kořen petržele je navíc diuretikum, takže vám pomůže účinně vyčistit tělo od všech možných toxinů, které se v něm nacházejí.

Fotografie: Freepik

Problémy s močením a ledvinami

Jak už jste se mohli dočíst, petržel vám s těmito problémy hravě pomůže. Doporučuje se totiž jako odvar pro léčbu zdravotních komplikací souvisejících s močovým měchýřem, ledvinami či prostatou. Stonky a listy petržele fungují jako přírodní antiseptikum, pomáhají ke správnému čištění krve a střevních a močových cest. Petržel také funguje jako stimulant pro orgány s vlákny hladkého svalstva, což je například děloha či již zmíněný močový měchýř.

Petržel podporuje správný krevní oběh

Petržel stimuluje průtoky krve v děložní a pánevní oblasti pomocí apiolu. To je látka, která díky nervové soustavě působí na oběhový systém a hladké svaly. Pro tyto vlastnosti má petržel pozitivní vliv na krevní oběh. Její semena bývají používána v čaji, který pomáhá s velkými bolestmi podbřišku při menstruaci a s nepravidelností menstruace.

Fotografie: Freepik

Petržel je přirozeně účinná pro trávení

Petržel pomáhá dostat toxiny ven z těla, a navíc obsahuje provitamín A, vitamín C, minerální soli a železo, což vede k tomu, že přirozeně zlepšuje procesy trávení. Jejím bonusem je použití pro osvěžení dechu. Co se konzumace petržele pro léčivé účinky týče, nedoporučuje se pro těhotné ženy a nikdy by se neměly přesahovat 3 šálky čaje denně.

Zdroj: Healthline