Zabiják pásového oparu: Podpořte léčbu tohoto nepříjemného onemocnění přírodní cestou

Fotografie: Depositphotos

Pásovým oparem onemocní většinou dospělí nad 50 let. Bolestivá a nepříjemná choroba má inkubační dobu asi 14 dní a její léčba trvá tři až čtyři týdny.

Kdo jednou v minulosti prodělal plané neštovice, tomu v těle už navždy v nervových gangliích přežívá virus Varicella zoster, který je způsobuje. Pak jen čeká na vhodnou příležitost, jíž je například oslabená imunita, stres, fyzické vyčerpání, operace či nedostatečná výživa, a projeví se ve formě pásového oparu. Toto nepříjemné a bolestivé onemocnění trápí více ženy a osoby nad 50 let věku, říká lékařka Debra Rose Wilson.

Jaké jsou příznaky pásového oparu

Pásový opar se projevuje pálivou nebo řezavou bolestí a výsevem puchýřků na kůži v místě postiženého nervu. Objevit se může na břiše, zádech, hrudníku. Nebezpečný je v místě oka. Puchýřky jsou rozesety v typických zarudlých pásech, postupně praskají a vytéká z nich infekční sekret. Kůže může pobolívat nebo svědit. Přidružit se může horečka, zimnice, únava či nevolnost, lymfatické žlázy zduří. V atypických případech se objevuje pásový opar bez puchýřků.

Jak se pásový opar léčí

Standardně lékař na léčbu pásového oparu předepíše virostatika v tabletách a doporučí léky na snížení horečky. Existuje i několik přírodních léčiv, která pomáhají léčit bolest a nepříjemné příznaky nemoci.

Patří sem i sprchování studenou vodou, která zklidňuje pokožku. Nebo lze vyzkoušet léčivou koupel z 1 až 2 šálků koloidních ovesných vloček, případně kukuřičného škrobu, které se přidají do vlažné vody. Do ní se pak člověk položí na dobu 15 až 20 minut. Nesmí se používat horká voda.

Fotografie: Pixabay

Použijte chladivý obklad

Puchýře u pásového oparu bolí a svědí stejně jako kůže, na které jsou. Bolest by mohl zmírnit obklad ze studené vody. Můžete proto namočit ručník a přiložit ho na postiženou oblast. Obklad lze používat podle potřeby. Na vyrážku se však nesmí aplikovat ledový zábal.

Zvyšte svou obranyschopnost

Protože je pásový opar většinou záležitostí oslabené imunity, můžete se pokusit ji posílit vhodnou stravou. Doporučují se potraviny s obsahem vitamínů A, B12, C a E. Dopřejte si proto oranžové a žluté ovoce, listovou zeleninu, červené maso, vejce, kuřecí maso, mléko, celozrnné pečivo, luštěniny, rajčata nebo špenát. Naopak se vyhněte konzumaci s vysokým obsahem cukru, čokolády, ořechům a potravinám s vysokým obsahem nasycených tuků.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]