Na pálení žáhy přírodní cestou bez léků. Konečně efektivní pomoc, která uleví

Fotografie: Depositphotos

Žaludeční reflux je nepříjemným onemocněním, jehož projevy lze omezit i přírodním způsobem. Není tedy nutné se vždy spoléhat jen na léky.

Kyselá chuť v ústech, podrážděný jícen a bolest na hrudi jsou typické pro pálení žáhy, tedy pro onemocnění zvané gastroezofageální refluxní poruchu. Příčinou je žaludeční kyselina, jež se vrací zpátky do jícnu. Na vině je většinou slabý svěrač žaludku. Zdravotní problémy z toho pramenící jsou nepříjemné a je třeba je léčit léky (antacida, H2 blokátory, inhibitory protonové pumpy, prokinetika) nebo vyzkoušet některý z přírodních způsobů, radí lékař Adrienne Seitz.

Kterých potravin se raději vyvarovat

Každý člověk reaguje na konzumaci potravin individuálně. Co někomu nedělá vůbec žádné problémy, jiný z toho má bolestivé pálení žáhy. Obecně ale platí, že reflux zhoršují jídla z fastfoodu, káva a čaj, alkohol, ostrá koření, citrusy, cibule, česnek a rajská jablka. Pak je samozřejmě na místě je ze svého jídelníčku raději vynechat a upravit svůj životní styl. To platí zejména pro osoby s nadváhou, která je jedním z rizikových faktorů, jež vznik refluxu ovlivňují. Často na něho trpí i těhotné ženy.

Fotografie: Pixabay

Co naopak do jídelníčku zařadit

Gastroezofageální refluxní poruchu pomáhá zmírnit i vhodně zvolená strava s vysokým obsahem vlákniny. Jedná se především celozrnné pečivo, ovesné vločky, hnědá rýže, mrkev či listová a zelená zelenina, které pomáhají. Výborná je i konzumace banánů, melounů, hrušek, jablek a heřmánkového čaje. Naopak mátový čaj může potíže zhoršit. Alkalizační účinek má citronová šťáva s medem rozmíchaná v teplé vodě. Neutralizuje kyselinu v žaludku. Nemáte-li doma nic jiného po ruce, můžete to vyzkoušet.

Pozor na stres

Velmi často se problémy s kyselým refluxem objevují ve vypjatých situacích spojených se stresem. Jestliže k tomu dochází pravidelně, je na místě se naučit relaxační techniky a meditovat, což přispívá k lepšímu zvládání náročného životního období a stresu. Pomáhá sport, dostatek spánku, relaxační hudba, věnování se svému koníčku nebo oblíbené činnosti. A pamatujte si, že s humorem jde všechno líp. Tak si třeba pusťte filmovou komedii, jež vás rozesměje, nebo jděte na setkání s přáteli, o nichž víte, že se v jejich společnosti uvolníte a bude vám dobře na duši.

Fotografie: Pixabay

Nechoďte spát hned po jídle

Pro osoby, které trpí na pálení žáhy, platí, že by neměly chodit spát hned po jídle. Vlivem gravitace se pak totiž žaludeční kyselina dostane tam, kde by být neměla. Ideální je odstup asi tří hodin od konzumace oběda či večeře. Vhodné také není jít hned po jídle cvičit, ale pohodová procházka nevadí. A zapomeňte na nápoje s obsahem oxidu uhličitého. Jedná se o všechny sycené vody s „bublinkami“. Lépe je zahnat žízeň minerální nesycenou vodou nebo bylinným čajem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]