Otravná bolest krku a zad zmizí téměř na počkání. Stačí dodržovat 8 základních pravidel

Fotografie: Depositphotos

Trápí vás bolestivá krční páteř nebo záda? Může za to napětí, stres nebo také třeba nesprávné držení těla. Zjistěte,  jak se bolesti zbavit. Více prozradila lékařka Deborah Weatherspoon.

Svalové křeče jsou často varujícím signálem, jak nám naše tělo dává najevo, že s naším životním stylem není něco v pořádku. Možná jste v posilovně přetěžovali zádové svaly, nebo vaše držení těla nebylo během pracovního dne u počítače nejlepší, nebo jste včera večer sledovali televizní seriál schoulení na pohovce. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak bolesti zmírnit a jak jí do budoucna předcházet. 

Terapie teplem a ledem

Prvních 48 až 72 hodin doporučují lékaři přikládat na bolestivé místo led (vždy na 10-20 minut). Ledové obklady pomáhají předcházet zánětu a zpomalují nervové impulzy, což pomáhá utlumit a potlačit bolest. Pokud jsou svaly i poté stále bolestivé a ztuhlé, použijte teplo pomocí teplé sprchy, horkých obkladů, termoforu apod. Tím se zvýší průtok krve a uvolní se svalové napětí.

Fotografie: Freepik

Jemná masáž

Vždy je dobré vyhledat pomoc profesionálního maséra, ale pokud stav vašich svalů není příliš vážný, můžete požádat partnera o pomoc nebo se do toho dokonce pustit sami. Nejprve lehce rozmasírujte sval, který je v křeči, a jemně stiskněte bolestivé místo. Pokud to nepomůže, zkuste oblast štípat a držet.

Zůstaňte hydratovaní

Lékaři pravidelně ve svých příspěvcích varují, že mezi četné a nepříjemné důsledky nedostatečného příjmu vody během dne, patří svalové křeče a spasmy. Dbejte proto na pravidelné pití vody. A abyste si mohli vypočítat množství vody, které potřebujete, přečtěte si náš článek do konce.

Fotografie: Freepik

Cvičte, ale ne hned

Pokud jste se potýkali s problémem svalových křečí krku nebo v zádech, dost možná je to způsobeno vaší fyzickou aktivitou. Odborníci doporučují přestat být aktivní pouze na několik prvních dní, poté začít provádět mírné cviky a protahování. Mezi cviky, kterým byste se měli během této doby vyhnout, patří např. běhání, tanec, sedy-lehy, golf, kontaktní sporty atd.

Fotografie: Freepik

Pokud jde o protahovací cviky, můžete si pomoci cvikem, při němž ramena lehce zvednete a pak je spustíte, ramena přetáčejte dopředu a dozadu. Bylo by dobré konzultovat se svým lékařem nebo fyzioterapeutem jaké další protahovací cviky můžete provádět, a které jsou ve vaší situaci bezpečné. Po 2-3 týdnech se vraťte ke svému běžnému režimu.

Zkontrolujte svůj polštář

Častým důvodem bolestí zad a krku je, že spíte na nevhodném typu polštářů a matrací, které nepodporují stabilitu páteře a krku obzvlášť. Vyplatí se zkusit spát na speciálním krčním polštáři. Může to být polštář z peří nebo paměťové pěny, který se přizpůsobí tvaru vaší hlavy a krku. Také by neměl být vysoký nebo tuhý.

Fotografie: Freepik

Používejte měkký krční límec

Krční límec je vhodná ortopedická zdravotní pomůcka pro terapeutickou léčbu krční páteře. Límec poslouží k opoře krku a hlavy. Krční límce jsou lehké, anatomicky tvarované a jejich používání je jednoduché a příjemné. Vyrábí se z komfortních materiálů.  Existují límce s výztuhou nebo bez výztuhy. Nošení měkkého krčního límce výrazně omezuje vaše pohyby a toto opatření byste měli konzultovat se svým lékařem.

Lehněte si a relaxujte

Svalové křeče jsou jasným indikátorem toho, že potřebujete odpočinek, a toto opatření funguje pro momentální zklidnění bolesti. Lékařští odborníci doporučují svým pacientům, aby si lehli na záda a pod hlavu si dali krční polštář a pod kolena další polštář. Chcete-li si tento zážitek ještě více zpříjemnit, poslouchejte svou oblíbenou hudbu nebo používejte aromaterapii.

Fotografie: Freepik

Přemýšlejte o budoucnosti

Existuje mnoho způsobů, jak předcházet bolestem v krku a zádech – zde jsou některé, které doporučili lékaři:

  • Pokud pracujete na počítači celé hodiny, provádějte na pracovišti pravidelně (přibližně každou hodinu) protahovací cvičení.
  • Používejte speciální držák, abyste měli dokumenty, které čtete, ve výšce očí a udrželi tak krk rovně.
Fotografie: Freepik
  • Nenoste vysoké podpatky.
  • Kromě toho je důležité, abyste ve stravě měli dostatek vitaminu D a vápníku.

Doufáme, že vám tyto rady pomohou zbavit se svalových křečí a plně si užívat života bez bolesti!

Zdroj: Healthline