Projevy oslabeného imunitního systému: Záněty, afty i pouhé nachlazení

Fotografie: Depositphotos

Dobře fungující imunitní systém je jedním ze základních pilířů zdravého a spokojeného života. Pokud je oslabený, je potřeba to začít rychle řešit.

Imunitní systém je vlastně rozsáhlá síť orgánů, bílých krvinek, bílkovin (protilátek) a chemických látek. Tento systém vzájemně velmi úzce spolupracuje, aby vás ochránil před cizími vetřelci (bakteriemi, viry, parazity a plísněmi), kteří způsobují infekce a jiná onemocnění. Jeho nejdůležitějším úkolem je tedy co nejdříve tyto vetřelce identifikovat a zahubit. Někdy ale nefunguje tak, jak má, nevyšle k boji dostatek protilátek nebo jeho síly na zničení vetřelce zkrátka nestačí, říká doktorka Stacy Sampson

Co je to slabý imunitní systém a co oslabení způsobuje

Pokud máte slabý imunitní systém, znamená to, že se vaše tělo nedokáže efektivně bránit infekcím nebo virům. Dočasné oslabení imunitního systému je obvykle způsobeno některými nemocemi (například chřipkou, mononukleózou či spalničkami). Imunitní systém může být i oslaben kouřením, alkoholem, podvýživou, případně genetickými poruchami. Na nějakou dobu ho mohou oslabit i některé léky či agresivní léčebné metody, například v případě léčby rakoviny.

Jak se oslabený imunitní systém projevuje

To, že máte slabý imunitní systém, nejčastěji poznáte v době od podzimu do jara, kdy je mnoho respiračních onemocnění a vy máte pocit, že se vám nedaří vyhnout se ani jednomu z nich. Snadno onemocníte a viróz a jiných infekcí se jen těžko zbavujete. Častá nemocnost však není jediným příznakem. Existují totiž stovky forem poruch imunity. A každá z nich má jedinečné příznaky, které se mohou buď často opakovat, nebo být stálé, chronické.

Pokud u sebe stále nebo často pozorujete některé z níže uvedených onemocnění, může se jednat o signál, že váš imunitní systém nefunguje zcela správně. V takovém případě se objednejte k lékaři a své podezření s ním rozhodně zkonzultujte. Jedná se například o často se opakující:

  • zánět spojivek,
  • infekce dutin,
  • afty,
  • nachlazení,
  • zápal plic,
  • kvasinkové infekce.

U jedinců s poruchami imunity se mohou objevit také chronické bolesti břicha a časem mohou dokonce začít ubývat na váze. Oslabený imunitní systém může mít za následek také například chronické onemocnění dásní (gingivitidu).

Jak imunitní systém posílit

Záleží samozřejmě na příčině, pokud je slabý imunitní systém dán geneticky nebo způsoben léčbou, pravděpodobně se vám ho nepodaří posílit stejně, jako když je na vině nezdravý životní styl. V každém případě však existuje několik kroků, které můžete podniknout, abyste svému imunitnímu systému pomohli.

Zázvorové panáky: Obranyschopnost imunitního systému za ně vřele poděkuje

Stravujte se zdravě

Zdravá výživa poskytuje řadu živin, které podporují optimální funkci imunitního systému. Jezte hodně ovoce a zeleniny, libové bílkoviny, celozrnné výrobky a odtučněné nebo nízkotučné mléko a mléčné výrobky. Na druhou stranu omezte nasycené tuky, cholesterol, sůl a přidané cukry. Nepřehánějte to s alkoholem a omezte či ideálně zcela přestaňte s kouřením.

Nezanedbávejte pohyb a udržujte si zdravou hmotnost

Jak obezita, tak i nedostatek pohybu mají na celý organismus negativní vliv. Pokud však budete zdravě jíst a pravidelně cvičit, svému tělu, včetně imunitního systému, značně prospějete.

Dopřejte si dostatek spánku

Nedostatek spánku může negativně ovlivnit různé části imunitního systému. To může vést k rozvoji nejrůznějších poruch. Proto se snažte naspat minimálně sedm hodin za noc.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]