Procedura prevence zubního plaku: Běžně dostupný zelený čaj se o zuby postará

Fotografie: Onetimeuseaccount / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Zubní plak může vést k rozvoji kamenů, které mohou zanechat velké škody ve vaší dutině ústní. Problémům se můžete vyhnout dodržováním určitých návyků.

Zubní plak je vrstva zbytků jídla, minerálů a bakterií, která má tendenci usazovat se na vašich zubech, a to téměř každý den. Pokud však nedodržujete každodenní hygienu a zanedbáváte čistotu své dutiny ústní, může se během několika dní změnit v zubní kámen,a způsobit tak velmi nepříjemné příznaky. Problému však můžete předcházet několika různými způsoby, které lze snadno zahrnout do každodenní rutiny, říká doktorka Christine Frank. Pokud se ale na vašich zubech kámen již objevil, pravděpodobně budete muset navštívit odborníka.

Zubní kámen a lidské zdraví

Zubní kámen tvoří nahromaděný plak a minerály ze slin, které během určitého času mají tendenci tvrdnout. Jedná se však o problém, jenž může začít pokrývat vnější stranu zubů, a pronikat tak pod linie dásní. Většinou ho rozpoznáte podle žluté nebo hnědé barvy – některé potraviny však mohou vést k jeho zbělení, což může ztížit jeho rozpoznání. V každém případě se však jedná o velmi nebezpečný faktor, který může mít negativní dopady na zdraví vašich zubů a celkově úst. Jak zubní plak, tak i zubní kámen totiž mohou vést k:

  • zápachu z úst,
  • poškození skloviny, což může vést k větší citlivosti zubů, zubním kazům, a dokonce i ke ztrátě zubů,
  • onemocnění dásní.

Zastavte tvorbu zubního kamene tím, že zastavíte tvorbu plaku

Zubní plak může během několika hodin ztvrdnout v zubní kámen, a proto je důležité čistit si zuby každý den, a to nejlépe kromě kartáčku pomocí zubní nitě. Dále můžete vyzkoušet níže uvedená doporučení:

  • Čistěte si zuby dvakrát denně po dvou minutách.
  • Používejte zubní kartáček, který vám vyhovuje.
  • Používejte kartáček s měkkými vlákny.
  • Čistěte si zuby pod úhlem 45 stupňů a zahrňte do čištění i dásně.
  • Provádějte jemné, krátké tahy.
  • Používejte zubní pastu s fluoridy.
  • Používejte alespoň jednou denně zubní nit.
jedlá soda
Fotografie: Freepik

Zubní kámen jako takový nelze odstranit podomácku. Pokud ho tedy rozpoznáte, bude nejlepší, když navštívíte odborníka, který vám poskytne pomoc. Existují však způsoby, jak můžete tomuto nebezpečnému faktoru předcházet.

Pijte více zeleného čaje a jezte zdravě

Pití zeleného čaje může snížit množství bakterií v ústech, a snížit tak riziko vzniku zubního kamene. Obecně se jedná o velmi zdraví nápoj, který poskytuje řadu zdravotních benefitů, a proto byste ho měli přidat do svého každodenního režimu. Pokud je na vás moc silný, můžete si ho osladit medem, jenž má taktéž prokazatelné účinky pro dutinu ústní. Stejně tak vám mohou pomoci ovoce a zelenina, jež zvyšují produkci slin, a tím také odplavování bakterií z úst.

Používat můžete také zubní nit, která vám pomůže odstranit bakterie usazené mezi zuby, což je místo, na něž většina lidí zapomíná. Jakmile ho začnete používat alespoň jedou denně, můžete tím snížit riziko poškození zubů až o nevěřitelných 70 %. Používat můžete také ústní vodu, jež obsahuje složky bojující proti bakteriím, jako je cetylpyridinium, chlorhexidin a některé esenciální oleje. Účinky této tekutiny jsou však stále nejisté a mohou u některých jedinců způsobit kontradikce.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]