Odstraňování chloupků voskem. U některých částí těla dbejte zvýšené pozornosti, jinak si můžete ublížit

Fotografie: Depositphotos

Moderní doba vyžaduje tělo bez jediného chloupku. Ovšem některá místa by měla zůstat zarostlá. Například chloupky z nosu byste si trhat nikdy neměli.

Chápeme, že každá doba má své určité požadavky na vzhled člověka. Dříve se neřešilo pár kil navíc, nyní je trendem dokonalá figura s mírami 90–60–90. Stejně tak na ochlupení byl kladen zcela rozdílný důraz. Porost na nohou nebo v podpaží se vůbec neřešil. Teď je ale zcela opačná situace, čím méně ochlupení na těle, tím lépe. Proto máme tendenci vytrhávat chloupky všude, kde se mohou vyskytovat, i z nosu. Ale na to raději pozor. Ne každá metoda odstraňování chloupků je bezpečná a ne každé místo je vhodné pro holení či vytrhávání chloupků.

Když se osobní hygiena zvrtne

Co se týká osobní hygieny, stali jsme se tak trochu závislými na různých trendech moderní doby a kosmetických produktech. Často se pak stává, že máme tendenci dělat věci trochu bláznivě a zacházet do krajností. To znamená holit nebo vytrhávat chloupky naprosto všude, nejen na nohou.

Fotografie: Unsplash

Důraz kladený na odstraňování chloupků po těle nás nutí holit nebo trhat ochlupení i na místech, kde je lepší, aby zůstalo. Podle mnoha zdravotních odborníků některé techniky odstraňování chloupků představují zdravotní rizika, a mohou dokonce zadat příčinu vzniku některých onemocnění. Například s voskování bychom měli být opatrní.

Voskování není bez rizik

Voskováním můžete odstraňovat chloupky z nohou, paží, obličeje, linie bikin i podpaží. Téměř všechny ženy (a také mnoho mužů) tuto metodu již vyzkoušely alespoň jednou. Je sice bolestivá, ale velice jednoduchá, rychlá a přináší dlouhodobé výsledky. Ovšem voskování je technika široce kritizovaná mnoha zdravotními odborníky.

Fotografie: Unsplash

Může mít totiž pro tělo škodlivé důsledky. Jaké? V kůži najdete nervová zakončení, která se mohou voskováním poškodit. Na místech, kde chloupky odstraňujete, se může vytvořit vážný zánět, jenž může v nejhorším důsledku vést až ke smrti. Na depilované oblasti se také může objevit paraziti nebo infekce. Zvláště u jedinců s citlivou pokožkou.

Voskování linie bikin způsobuje podráždění

Pokožka v oblasti linie bikin je mnohem jemnější než u ostatních částí těla. Proto byste měli být s voskováním opatrní. Vytrhávání ochlupení na ohanbí může způsobit podráždění i malá poranění. Tyto drobné ranky pak vytvářejí ideální prostředí pro různé bakteriální infekce, jako jsou pohlavně přenosné choroby, herpes, chlamydie nebo mykóza.

Fotografie: Unsplash

Voskování linie bikin je častým tématem zdravotních odborníků a spousta z nich odsuzuje nebezpečí této metody pro zdraví žen. I když se jedná o módní trend, je potřeba zůstat v mezích zdraví a toho, co nám určuje společnost jako požadavek na ideální vzhled. Proto je dobré poradit se s odborníkem, zvláště jste-li v odstraňování chloupků linie bikin úplní nováčci.

Nos by měl zůstat zarostlý

Kůže nosních dutin je jednou z nejcitlivějších oblastí na těle. I když se to zdá neuvěřitelné, i chloupky v nose lze holit, čímž můžete pokožku uvnitř poškodit. Trhání pak způsobí krvácení. Důsledkem je, že vytvoříte příznivou půdu pro vznik a rozvoj bakterií, parazitů a plísní. Jedním z největších rizik je pak výskyt améby, parazita, jenž může sídlit ve vlasovém folikulu a přenést infekci do krevního oběhu, čímž se dostane do mozku, zničí nervy a tkáň a následně i funkci lidského organismu.

Až vás příště opět budou obtěžovat chloupky v nose, než je vytrhnete, raději se dvakrát rozmyslete. Je lepší koupit si zastřihovač, který nepředstavuje žádná rizika pro vaše zdraví. Jemné kůže v nose se téměř nedotkne, pouze chloupky trčící z nosu zastřihne. Popřípadě se poraďte se svou kosmetičkou, která vám doporučí nejvhodnější metodu jejich úpravy.

Zdroj: Healthline