Očista dýchacího systému pomocí bylinkových čajů. Nestojí skoro nic a efekt je k nezaplacení

Fotografie: Depositphotos

Náš dýchací systém je neustále vystaven faktorům, které narušují jeho správnou funkci. Znečišťující látky z ovzduší mohou zvyšovat riziko vzniku mnoha onemocnění. Dbejte proto na jeho ochranu.

Podle Světové zdravotnické organizace je vystavení znečištěnému ovzduší každoročně příčinou více než 4 milionů úmrtí na celém světě. Každý den se do našeho dýchacího systému dostávají nebezpečné škodliviny a je obtížné se před nimi chránit. Na zdraví plic mají nepříznivý vliv také naše návyky, například kouření. Péče o dýchací systém by měla být pro osoby se zvýšeným rizikem pravidelným zvykem, říká lékařka Alana Biggers.

Kdo by se měl starat o své plíce

Přírodní způsoby čištění plic jsou vhodné pro každého, ale pro některé lidi mohou být obzvláště užitečné. Mezi osoby, jimž se doporučuje pravidelně čistit plíce, patří:

  • kuřáci (včetně pasivních kuřáků),
  • lidé vystavení znečištění ovzduší,
  • pacienti s chronickým plicním onemocněním (např. astma nebo chronická obstrukční plicní nemoc),
  • lidé, kteří se zotavují z COVID-19.

Stav našich plic ovlivňuje naši celkovou pohodu. Správné dýchání zajišťuje výživu všech tělesných buněk a hladké fungování orgánů. Zajímavé je, že plíce se mohou čistit samy, ale proces samoléčby začíná, když už nejsou vystaveny působení původce (například když přestaneme kouřit).

Čaje, které čistí plíce

Většina kúr na čištění plic je ve formě čaje. Snadno se připravují, mají blahodárné účinky a rychle se vstřebávají. Při přípravě jakéhokoli čaje na čištění plic věnujte pozornost následujícím tipům:

  • Na bylinkové lístky můžete použít čajový sáček, čajovou kuličku nebo sítko.
  • Používejte vodu filtrovanou reverzní osmózou.
  • Pokud přidáváte med, vybírejte syrové, nefiltrované, organické a regionální produkty.
  • Udržujte víko konvice uzavřené, aby se blahodárné oleje během louhování nevypařily.

Čaj z divizny

Listy a květy divizny bylinkáři používají k léčbě všech druhů respiračních onemocnění, včetně astmatu, kašle, bronchitidy a plicních onemocnění. Fytochemikálie, které obsahuje, působí jako přírodní expektorans a zároveň zklidňují a pročišťují bronchioly (vzduchové trubice v plicích).

Na tento čaj budete potřebovat 2 čajové lžičky listů divizny, 1,5 šálku vody a 1–2 lžičky medu. Dejte si vařit vodu a poté přihoďte listy divizny. Nechte asi 15 minut louhovat a pokud chcete, můžete nápoj osladit medem. Ten však přidejte až v době, kdy bude čaj zchlazený.

Eukalyptový čaj

Eukalyptový olej obsahuje přírodní antibiotikum zvané cineol. Sloučenina má také antivirové a antifungální vlastnosti. Eukalyptus uvolňuje a rozšiřuje plíce a průdušky, zmírňuje přetížení a nepohodlí. Používejte ho v malých množstvích (půl čajové lžičky na šálek), protože velké dávky mohou způsobit nevolnost nebo průjem. Eukalyptus by neměly používat těhotné a kojící ženy a lidé s onemocněním jater nebo trávicího traktu. Mohou však inhalovat eukalyptové páry.

K výrobě eukalyptového čaje budete potřebovat 0,5 lžičky sušených listů eukalyptu, 1 sklenici vroucí vody a med na oslazení. Listy eukalyptu zalijte vroucí vodou, přikryjte a nechte 10 minut louhovat. Můžete pít 3 šálky denně.

Čaj z plicníku lékařského

Tato bylina dostala své jméno podle vzhledu připomínajícího plíce. Bylo zjištěno, že tradiční použití této byliny podporuje zejména plíce. Vnitřně se používá k léčbě bronchitidy, astmatu a plicních onemocnění. Užitečný je také při žaludečních a střevních potížích a při léčbě ledvinových a močových cest. Navíc ho lze použít i lokálně k úlevě od ekzémů, popálenin a hemoroidů.

K přípravě čajového odvaru si připravte 1 lžičku sušeného plicníku, kterou zalejte 1 šálkem vroucí vody, přikryjte a nechte 15 minut vylouhovat. Pijte několik sklenic denně, abyste snížili zánět plic a podpořili hojení.

Oreganový čaj

Oregano je antivirová, antibakteriální a protiplísňová bylina, která obsahuje také antioxidanty snižující oxidační stres v celém těle. Pro přípravu čaje z oregana si připravte 4–6 lžic sušeného nebo čerstvého oregana, 250 ml vroucí vody a med na dochucení. Nakrájejte nebo rozdrťte listy čerstvého oregana, aby se uvolnil olej. Pokud používáte sušené oregano, tento krok přeskočte. Do vroucí vody přidejte oregano a 5 minut louhujte. Nápoj pijte ho horký a mezi doušky vdechujte páru ze sklenice.

Fotografie: Freepik

Čaj z jitrocelových listů

Jitrocel je divoká bylinka. Jeho listy stimulují tvorbu hlenu a jsou výborným lékem na suchý kašel nebo podráždění krku. Studie zjistily, že list jitrocele je velmi účinný při zmírnění bronchitidy a je dostatečně jemný pro děti. Pro přípravu čaje budete potřebovat 3–4 polévkové lžíce sušených listů jitrocele, které zalijte šálkem vroucí vody. Louhujte 15–20 minut a ihned vypijte.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]