Neobvyklé příznaky mrtvice, které lidé stále ignorují. Vyskytují se zejména u žen

Fotografie: Depositphotos

Mozkové infarkty způsobují ročně četná úmrtí žen, dokonce více než rakovina prsu , a proto je životně důležité vědět, jak je rozpoznat co nejdříve, aby se úmrtí minimalizovaly.

Cévní mozková příhoda, známá také jako mozkový infarkt nebo mozková mrtvice , může potkat kohokoli a v jakémkoli věku. Podle statistik tvoří ženy, které jsou ve věkovém rozmezí 18 až 40 let. Příznaky mrtvice mohou být dramatické, například náhlá neschopnost pohybu nebo mluvení, ale podle nového výzkumu existuje i mnoho nenápadných příznaků, například závratě a necitlivost končetin. Povědomí o tom, jak může mrtvice vzniknout, je bohužel stále nízké a neobvyklé, znepokojující příznaky jsou velmi často ignorovány, zejména u žen, říká lékařka Payal Kohli.

Mrtvice u žen

Odborníci tvrdí, že u některých žen mohou být příznaky tak nenápadné, že je velmi snadné je přehlédnout nebo ignorovat. Dámy, zejména kvůli kulturnímu prostředí a množství každodenních povinností, snadno ignorují signály bolesti nebo tělesné nevolnosti. To může vést ke zpoždění při provádění životně důležitých zákroků.

Jaké jsou příznaky mrtvice?

Mezi hlavní příznaky mrtvice patří potíže s mluvením, slabost končetin (často jednostranná) a ztráta vědomí. Mrtvici však mohou signalizovat i jiné, méně dramatické příznaky. Údaje jsou bohužel děsivé. Muži a ženy po cévní mozkové příhodě mají často podobné příznaky: pokleslý obličej, slabost rukou, potíže s mluvením, ztráta vědomí. Každý z těchto příznaků vyžaduje okamžité přivolání pomoci.

Mezi další příznaky patří problémy s viděním na jedno nebo obě oči, problémy s rovnováhou nebo koordinací. U některých žen se však vyskytují i méně zjevné a zdánlivě mírné příznaky, které vedou k nedostatečné reakci. Dr. Pooja Khatri z univerzity v Cincinnati upozorňuje na závažný problém. U žen se častěji vyskytují atypické, netypické příznaky. Příznaky mrtvice mohou začínat únavou, zmateností, silnou bolestí hlavy nebo pocitem celkové slabosti.

Fotografie: Freepik

Paralýza lícního nervu

Jedním z nejčastějších důsledků mrtvice je paralýza lícního nervu . Tato paralýza způsobí , že jedna strana obličeje poklesne a nasolabiální rýhy téměř zmizí. Někdy může tato paralýza postihnout také ruku a nohu na stejné straně . Statistiky říkají, že 80 % žen, které prodělaly mrtvici, vykazovalo tento příznak.

Mezinárodní statistiky ukazují, že ženy častěji zemřou na mrtvici než muži. Jedním z důvodů, proč ženy umírají ve větším počtu, je skutečnost, že příznaky nejsou vždy považovány za příznaky mrtvice. Kromě toho se riziko mrtvice zvyšuje během těhotenství , při užívání antikoncepčních pilulek , během hormonální terapie související s menopauzou a při jiných hormonálních onemocněních .

Neobvyklé příznaky mrtvice

V rámci studie vědci analyzovali záznamy pohotovostních hovorů pacientů s mrtvicí přijatých do německé nemocnice za období jednoho roku. Výzkumníci zjistili, že problémy s řečí byly zaznamenány přibližně ve čtvrtině případů, slabost končetin ve 22 procentech a změněný stav vědomí v 15 procentech případů. Ve 21 procentech případů byl hlavním důvodem přivolání pomoci pád. Pokles obličeje byl zaznamenán v 10 % případů, necitlivost končetin v 8 % a závratě pouze v 6 % případů.

Fotografie: Pexels
  • slabost v obličeji (například pokleslé oční víčko nebo koutek úst),
  • náhlá slabost a únava,
  • nevolnost a nevolnost,
  • pocit zmatku,
  • mozková mlha,
  • závratě
  • necitlivost nebo brnění končetin,
  • ztráta rovnováhy,
  • nekoordinovanost,
  • nezřetelná řeč,
  • bolest hlavy.

Jak rychle diagnostikovat?

Pokud si všimnete některého z příznaků, proveďte následující testy (na sobě nebo na osobě, která to zažívá). Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, okamžitě zavolejte sanitku. Lékaři mají jen asi 4 hodiny a půl na to, aby se s problémem vypořádali, aniž by to mělo příliš vážné následky.

  • Úsměv:  Usmívejte se nebo požádejte osobu, aby se usmála. Pokud je úsměv asymetrický (koutek úst zůstane nehybný), čelíte případu mozkového infarktu.
  • Ruce: Zvedněte nebo požádejte osobu, aby zvedla obě ruce a držela je po dobu 5 sekund v úhlu 90°. V případě mrtvice jedna z rukou klesne nebo se nebude moci zvednout .
  • Řeč: Řekněte nebo požádejte osobu, aby řekla jednoduchou frázi nebo jméno. Pomalá řeč nebo žádná reakce jsou příznaky mrtvice.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]