Pokud trpíte některou z těchto nemocí, okamžitě byste měli omezit konzumaci kávy

Fotografie: Freepik

Káva je úžasným nápojem, který nám může dodat potřebnou energii do nového dne. Pokud ale trpíte některou z níže uvedených nemocí, tak její konzumaci přehodnoťte.

Konzumace kávy má krom dodání rychlé energie také blahodárné účinky na zdraví a vaši psychiku. Ty jsou způsobeny díky vzácným antioxidantům v kávových zrnech. Může vám zlepšit náladu a některé studie odhalily, že vám pomůže s bojem proti depresím. Jenomže každá mince má dvě strany. Konzumace kofeinu totiž není vhodná za každé situace a dokonce může zhoršit symptomy některých onemocnění. Pokud trpíte na něco z níže uvedeného, kávě se raději vyhněte.

Nemoci, při kterých byste neměli pít kávu

Pro lidi se syndromem dráždivého tračníku nebude káva to pravé ořechové. Můžete její množství omezit, ale doporučujeme se jí spíše vyhnout úplně. Kofein totiž zvyšuje riziko průjmu, který je pro syndrom dráždivého tračníku už tak typický, tudíž s vypitou kávou ho budete mít téměř jistý. Pokud máte rádi její chuť, tak jedním z řešení může být káva, která neobsahuje kofein. Jen si musíte dávat pozor, abyste ji vždy konzumovali teplou, nikoliv horkou. Lidé s tímto syndromem by se totiž měli celkově vyhýbat horkým nápojům a jídlům.

Fotografie: Unsplash

Lidé s glaukomem a hyperaktivním močovým měchýřem by si také měli kávu odpustit, nebo její konzumaci omezit. Studie totiž prokazují, že u pacientů s glaukomem se pitím kávy zvyšuje nitrooční tlak. U pacientů s hyperaktivním močovým měchýřem může kofein zvýšit už tak vysokou frekvenci močení. Trpíte na srdeční choroby? Ani pro vás není káva dobrá. Ta totiž zvyšuje krevní tlak, což pro lidi trpící arytmií, hypertenzí a podobnými nemocemi není nic dobrého.

Nespavost kávou zhoršíte

Pokud máte problémy se spánkem, tak byste se měli kávě vyvarovat jako čert kříži. Zvláště na nespavost je káva to poslední, co byste si chtěli dát, zejména po obědě. Pokud byste si ji přeci jen potřebovali dát, tak se jí alespoň vyvarujte 6 hodin před tím, než se budete chystat ke spánku. Pro klidnější spánek je daleko lepší pití čaje. Na úzkosti a záchvaty paniky vám káva také moc nepomůže.

Fotografie: Freepik

To samé platí pro epilepsii, káva v tomto případě zvedá riziko záchvatu. Těhotné a kojící ženy mohou konzumovat kávu, ale s rozumem. 2 šálky denně by měly být pro takovou ženu maximum, i když už i to je trochu moc. Nadměrná konzumace kávy zvyšuje riziko potratu, nízké porodní hmotnosti a může oddálit datum porodu. U kojících žen může kofein způsobit dehydrataci.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]