Nejlepší domácí metody na odstranění zubního plaku. Výsledek je vidět již za pár dní

Fotografie: Depositphotos

Špinavá ústa a existující zubní plak mohou ovlivnit nejen to, jak se cítíte. Ústa používáme denně, denně se usmíváme, mračíme, ukazujeme své emoce. Používání ústní vody je dobrá metoda, jak se zbavit mnoha bakterií v ústech. Ústní voda by měla být součástí každodenní zubní hygieny. Jestli ale zavítáte do drogerie, koupená ústní voda nemusí být dobrý nápad, protože obsahuje fluorid, která je škodlivou přísadou.

Místo chemické ústní vody použijte jedlou sodu

Ústní dutinu si můžete přirozeně léčit správnou stravou a péčí o ni. Jedlá soda je klíčovou slokou, která udržela přirozený stav úst a měla by patřit do pravidelné zubní hygieny. Dobře vybělí zuby a má antibakteriální vlastnosti. Můžete ji použít k samotnému čištění zubů a k vypláchnutí úst.

Na hmotu budete potřebovat:

  • 1 lžíci jedlé sody
  • ½ lžičky soli
  • ½ hrnku peroxidu vodíku
  • 1 sklenici studené vody
  • ½ hrnku teplé vody

Kromě těchto přísad budete potřebovat také kartáček na zuby a párátka. Smíchejte sůl s jedlou sodou a namočte si kartáček v teplé vodě. Směs rozetřete na zuby a vyčistěte. Poté vyplivněte a postup opakujte po dobou dvou minut. Poté smíchejte peroxid vodíku s teplou vodou a minutu si vyplachujte ústa. Vyplivněte, a nakonec použijte párátko k odstranění zubního kamene mezi zuby. Ústa si vypláchněte studenou vodou.

Zubního plaku se zbavíte pouze pravidelnou péčí o zuby

Kromě klasického zubního kartáčku by ve vaší výbavě neměl chybět také mezizubní kartáček, se kterým se dostanete opravdu do všech prostor mezi zuby. Existuje mnoho velikostí, tu správnou vám poradí zubař nebo dentální hygienistka. Alternativou malého kartáčku je zubní nit, kterou můžete použít kdykoliv.

Fotografie: Freepik

Existují také potraviny, které mají větší tendence, že pomohou zvýšit zubní plak. Mezi takové patří cukr a škrob, které jsou potravou bakterií v našich ústech. Pokaždé, když si dopřejete potraviny s cukrem, bakterie uvolní do úst kyselinu, která poškozuje zubní sklovinu. Naopak byste do své stravy měli přidat ovoce bohaté na vlákninu, třeba jablka nebo meloun. I po konzumaci ovoce byste ale neměli zapomínat na vyčištění zubů.

Pokud se o své zuby dobře staráte, ale pořád chcete péči vylepšovat, můžete si pořídit škrabku na jazyk nebo zubní sprchu. Sprcha vstřikuje pod různými tlaky vodu a její proud odplavuje zubní plak pryč. Škrabka zase snadno odstraní plak z povrchu jazyka.