Nejčastější příznaky zákeřné meningitidy, které by měli znát všichni rodiče. S touto nemocí se rozhodně nevyplácí si zahrávat

Fotografie: Depositphotos

Meningitida patří mezi velmi závažná onemocnění. Zároveň je však také poměrně vzácná, takže jen málokdy dokážou rodiče odhadnout příznaky.

Bakteriální meningitida je způsobena obvykle několika patogeny zároveň. Jde o Haemophilus influenzae, Neisseria meningitidis a Streptococcus pneumoniae. Tyto bakterie se běžně vyskytují v prostředí okolo nás, pokud však začnou na náš organismus působit zároveň, mohou někdy z neznámého důvodu infikovat mozek – a zákeřná meningitida je na světě, říká lékař Daniel Murrell.

Vyrážky jako typický příznak

Pokud děti onemocní meningitidou, pak se jim na těle často objevuje vyrážka. Ve skutečnosti však nejde o postižení kůže, ale o malé krevní výrony, které se šíří velmi rychle a ukazují na extrémně vážný stav. Zhoršují se v rámci několika hodin, leckdy se dítě ráno probudí se zdánlivou vyrážkou od hlavy až k patě.

Fotografie: Freepik

Zmatek a dezorientace bývají časté

Malý pacient nereaguje na podněty. Leckdy vypadá jen jako příliš ospalý ovšem může být i naopak značně neklidný. U nejmenších dětí (především u kojenců) se pak objevuje neutišitelný vysoký pláč. Dítě není možné nijak uklidnit, postupně se pak začínají objevovat další závažné příznaky.

Závažně zvracení a závratě

Jako další se mohou u dětí objevit problémy s chůzí. Stává se nejistou, dětem se také často točí hlava a často se o slovo hlásí také nevolnost. Mohou se dostavit i potíže se zrakem nebo dokonce se sluchem. To ještě více přispívá k výše zmíněné zmatenosti, která bývá patrná na první pohled.

Fotografie: Pixabay

Děti ztrácí zájem o dění okolo sebe

Pokud dítě trpí meningitidou, cítí se špatně, nehraje si a obvykle jenom leží, také vůbec nepijte ani nejí a je opravdu nervózní. Nenechte se odradit tvrzením lékaře, že jde o běžnou virózu a že tyto příznaky k ní prostě patří. Na účinný zásah totiž bývá při meningitidě jen opravdu málo času.

Potíže naznačí i typická poloha

Dítě leží typickým způsobem, tzv. v poloze loveckého psa. Jde o leh na boku s pokrčenými nohama a hlavou zvrácenou vzad. Větší děti pak mohou mít i potíže ve chvíli, kdy se pokusí předklonit. Leckdy pociťují velmi nepříjemný, ba leckdy až bolestivý odpor. U menších dětí je příznakem právě jen ona zvrácená hlava.

Fotografie: Freepik

Vysoká horečka je také typická

Nejde o teplotu, která by se objevovala během dne, aby následně v noci či ráno zmizela, což je typické pro běžné stavy horečky. Naopak. Ta při meningitidě je opravdu vysoká, nelze ji srazit žádnými prostředky (a to ani chladivými zábaly) a v průběhu dne se nemění. Mnohdy se objevuje jako první, ale nemusí tomu tak být vždy.

Silné bolesti hlavy

Pokud jste někdy zažili migrénu, která vás přinutila zvracet, pak budete přesně vědět, jak se dítě v takové chvíli cítí. Ty menší vám to bohužel neřeknou. Někdy poznáte to, že se něco děje, jenom tak, že si ručičkama sahají na hlavičku. Mohou se u nich projevit i nekoordinované pohyby, jako například údery hlavou do polštáře.

Citlivost na silné světlo

Snažíte se vpustit dětem do pokoje trochu sluníčka a ony se o d něj odvracejí, zakrývají si oči a dokonce pláčou? Pak nic neponechávejte náhodě – citlivost na světlo je dalším typickým příznakem meningitidy. Na nic nečekejte a zavolejte sanitku. Čím dříve totiž léčbu tohoto onemocnění zahájíte, tím větší jsou šance na uzdravení.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]