Příznaky hormonální nerovnováhy, která ženám ničí zdraví, aniž by si to uvědomovaly

Fotografie: Depositphotos

Hormonální nerovnováha může mít závažné dopady nejen na váš vzhled, ale také na celkové zdraví. Rozpoznejte problém včas pomocí těchto příznaků.

Jde o přebytek či nedostatek důležitých hormonů, které často doplňuje zvyšování váhy a další nepříjemné příznaky, včetně náladovosti, podrážděnosti nebo v některých případech i závažných onemocnění. Existují dva nevyhnutelné důvody vedoucí ke vzniku tohoto problému, a to puberta a těhotenství. V ostatních případech stojí za příčinou návyky jedince, zejména konzumace příliš mnoha potravin obsahujících estrogen, užívání alkoholu a drog, onemocnění srdce, cukrovka, vysoký krevní tlak či stres. Abyste hormonální nerovnováhu rozpoznali včas, neignorujte tyto příznaky, radí lékařka Marina Basina.

Akné na bradě a tvářích

Přestože je zbytek vašeho obličeje zdravý, pustulózní akné, které se vyskytuje pouze na bradě a tvářích, může být příznakem hormonální nerovnováhy. Pokud vás tedy tento problém trápí, ještě než se vrhnete do mačkání pupínků, kontaktujte lékaře a ujistěte se, že je hladina vašich hormonů v pořádku. Pokud ne, odstranění problému vám pomůže zbavit se akné.

Emoční nestabilita

Hormonální nerovnováha může vést ke slabosti a nedostatku energie, stejně jako k častým změnám nálad, depresím a nedostatku sebevědomí. V této době dochází ke ztrátě hormonů, jako je zejména estriol, progesteron a testosteron.

Fotografie: Freepik

Abnormální bulky nebo cysty v prsou

Pokud trpíte nadbytkem estrogenu, mohou se ve vašich prsou začít tvořit bulky nebo cysty. V této době se prs stává velmi citlivým nebo bolestivý. Pokud se s tímto příznakem potýkáte, okamžitě navštivte svého praktického lékařem, který vám pomůže problém vyřešit.

Vypadávání vlasů

Ačkoliv je vypadávání malého množství vlasů normální, pokud se s tímto příznakem potýkáte každý den a vlasy vám padají nadměrně, mohlo by jít o známku přebytku nebo nedostatku estrogenu. S tímto problémem se nejčastěji potýkají těhotné ženy, matky krátce po porodu nebo ženy během menopauzy.

Rychlý nárůst váhy

Pokud se potýkáte s vysokou hladinou estrogenu, bez ohledu na to, co jíte, budete přibírat na váze – v krajních případech se můžete dokonce potýkat s obezitou. Nejčastější příčinou tohoto problému je především užívání hormonálních přípravků a užívání antikoncepčních pilulek.

Těhotenství nebo vynechání menstruačního cyklu

Další častou příčinou hormonální nerovnováhy bývá těhotenství, kdy dochází k velkým změnám hormonů – ty se mohou projevovat prostřednictvím poševního výtoku. A poté také vynecháním menstruačního cyklu nebo velmi silnými bolestmi v období menstruace. Tyto příznaky byste rozhodně neměli ignorovat, naopak byste je měli co nejdříve řešit s odborníkem.

Nespavost a neustálý pocit únavy a slabosti

Pokud se během spánku často budíte a máte noční můry, může se jednat o příznak hormonální nerovnováhy. Stejně tak se může v tomto případě objevovat přílišná únava a slabost. Abyste dále nepřicházeli o estrogen, měli byste v první řadě omezit konzumaci masa a začít jíst více zeleniny. Dále je také vhodné zařadit do svého jídelníčku lněná semínka, jablka, hrušky, esenciální oleje a rozmarýn, jež kromě vyrovnávání hormonů také pomáhají zlepšit paměť.

Zdroj: Healthline