Nejčastější chyby související s konzumací kofeinu mohou způsobovat nepříjemnou bolest

Fotografie: Freepik

Nedávná studie ukazuje, že určité množství kávy může způsobit migrénu. Vědci požádali 98 lidí s migrénami, aby si vedli dietní deník, zajímala je hlavně konzumace kofeinu.

Lidé, kteří byli vybraní do studie, si museli vést deník o konzumaci jídla a nápojů. Vědce zajímala hlavně konzumace kávy, čaje, sycených nápojů s kofeinem a energetických nápojů. Informace, které získali, následně porovnali s tím, jak často měli daní lidé migrény. Zjistili, že se riziko migrény zvýšilo u těch, kteří vypijí tři nebo více kofeinových nápojů během jediného dne.

Kdo je zvyklý, více vydrží

Vědci zjistili, že k vyvolání bolesti hlavy je zapotřebí méně kofeinu u těch, kteří obvykle příliš nepijí mnoho kávy nebo zeleného či černého čaje. Pouze jedna nebo dvě porce u nich zvyšovaly riziko migrény. Dále vědci přišli na to, že souvislost mezi konzumací kofeinu a migrénou byla zachována také po zohlednění dalších relevantních faktorů, jako je konzumace alkoholu, spánek nebo fyzická aktivita. Souvislost byla pozorována bez ohledu na to, zda objekt věřil, že kofein bolest způsobuje.

Fotografie: Unsplash

Vědci bohužel neměřili spotřebu kofeinu. Místo toho definovali porci kofeinového nápoje jako 230 mililitrů kávy, 170 mililitrů čaje a 350 mililitrů kofeinových nápojů. Obsah kofeinu se přitom v různých nápojích může velmi lišit. Káva koupená v kavárně může mít dvakrát více kofeinu nebo podobná dávka z kávového filtru. Do studie navíc vědci nezahrnuli ani kofeinové potraviny. Je však pravda, že množství kofeinu v potravinách bývá ve srovnání s nápoji opravdu malé.

Naslouchejte svému tělu

Existuje samozřejmě mnoho faktorů, které zůstávají nejisté. Je ještě mnoho nezodpovězených otázek, které by s určitostí ukazovaly na spojitost mezi migrénami a kofeinem. Jedno je samozřejmě jisté již dnes. Naslouchejte svému tělu. Znáte ho lépe než kdokoliv jiný a jen vy můžete určit, jaké množství kofeinu je pro vás snesitelné a jaké může již může způsobovat zdravotní problémy.

Fotografie: Freepik

Pokud si tedy všimnete, že vás po pití kávy nebo jiných nápojů obsahujících kofein bolí hlava, snižte dávky kofeinu. Za pár dní pravděpodobně sami vypozorujete, jaké množství kávy a dalších nápojů můžete vypít, abyste se cítili dobře. Je také možné, že pokud jste zvyklí na velké dávky kofeinu a jeden den je prudce snížíte, objeví se bolest hlavy. Je to tím, že po jednom a půl dni bez kofeinu se zvyšuje průtok krve mozkem. Právě to může také způsobit bolest hlavy a další nepříjemnosti.

Zdroj: The American Journal of Medicine

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]