Nebezpečné zvyky, které škodí správné funkci štítné žlázy

Fotografie: Depositphotos

Mezi příznaky problémů se štítnou žlázou patří denní ospalost, únava a výkyvy nálad. Tato žláza je zodpovědná za produkci hormonů, které regulují metabolismus tělesných tkání a orgánů.

V případě snížené funkce štítné žlázy se objevuje přibývání na váze a neustálá unavený, zatímco u zvýšené funkce této žlázy se lidé potýkají s podrážděností, menstruačními poruchami a výrazným úbytkem hmotnosti. Může se také objevit dušnost a pocit horka. Léčba těchto onemocnění spočívá především v medikamentózní terapii, která pomáhá bojovat s akutními příznaky. Často však nevědomky přispíváme k jejich zhoršování. Bylo prokázáno, že životní styl a stravovací návyky zhoršují zdravotní stav lidí s problémy se štítnou žlázou, říká lékařka Kelly Wood.

Co negativně ovlivňuje stav štítné žlázy

Pokud například někdo zdánlivě bez zvláštního důvodu bojuje s přetrvávajícími poruchami nálady, s váhou, spánkem, pamětí, vypadáváním vlasů, měl by jít na kontrolu štítné žlázy. Zde jsou některé škodlivé návyky, které mohou mít negativní vliv na funkci štítné žlázy:

Kouření cigaret

Tato závislost má negativní dopad na stav celého těla. Ničí játra, plíce a další vnitřní orgány. Pokud jde o štítnou žlázu, brání jejímu správnému fungování a ztěžuje její léčbu. Nepříznivě ovlivňuje sekreci hormonů tímto orgánem a jejich činnost. Za to je zodpovědný kyanid (toxická látka) obsažený v cigaretovém kouři. Inhibuje vstřebávání jódu a syntézu hormonů štítné žlázy. Důležité je, že lidé s hypotyreózou, kteří kouří cigarety, častěji trpí zvětšením laloků této žlázy.

Kuřáci s nemocnou štítnou žlázou trpí závažnými následky, například zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi. To platí i v případě, že abnormální funkce žlázy nezpůsobuje zjevné potíže. Podle studie zveřejněné v časopise Journal of the American Medical Association kouření navíc zvyšuje riziko Gravesovy-Basedowovy choroby, k jejímž příznakům patří struma štítné žlázy. Kuřáci by se proto měli svého zlozvyku zbavit a ti, kteří nekouří by se měli vyhýbat jejich společnosti.

Fotografie: Freepik

Příliš mnoho sóji

Přestože je sója bohatá na vitaminy, minerály a bílkoviny, má nepříznivý vliv na stav štítné žlázy. Zhoršuje funkci této žlázy. Na vině jsou goitrogeny – látky, které způsobují tvorbu strumy. Narušují příjem jódu (prvku nezbytného pro syntézu hormonů) štítnou žlázou a snižují působení TSH – hormonu produkovaného hypofýzou, který je nezbytný pro stimulaci žlázy.

Kromě toho goitrogeny inhibují působení enzymu TPO (tyreoperoxidáza), který váže jód na tyrozin a vytváří hormon žlázy. Sója zhoršuje účinnost léků na hypotyreózu (pacienti obvykle užívají levotyroxin, který se v přítomnosti bílkovin a sóji hůře vstřebává). Lidé s nemocnou štítnou žlázou by ji proto měli ze svého jídelníčku vyřadit.

Měli bychom si také uvědomit, že goitrogeny se nenacházejí pouze v sóji. Najdete je v potravinách, jako jsou prosné kroupy, špenát, lněná semínka a brukvovitá zelenina, tj. zelí, brokolice, květák, kedlubny a tuřín. Tyto složky jídla nemusí být z jídelníčku zcela vyřazeny, pouze nemusí tvořit jeho základ.

Fotografie: Freepik

Pití kávy

Při pražení kávových zrn vzniká akrylamid, toxická látka s potenciálně karcinogenními účinky. Zvyšuje zánět v těle, včetně štítné žlázy. Proto je vhodné omezit konzumaci tohoto nápoje a potravin obsahujících tuto sloučeninu (nachází se také v chlebu, koláčích a bramborových lupíncích).

Kromě toho může káva zhoršovat účinek a vstřebávání léků používaných při léčbě problémů se štítnou žlázou. Proto je lepší se pití tohoto povzbuzujícího a energizujícího nápoje zdržet. Případně si nezapomeňte udělat 30minutovou přestávku mezi užitím léku a vypitím malého šálku černého.

Fotografie: Piqsels

Nadměrný stres

Dlouhodobý stres potlačuje správnou tvorbu hormonů štítné žlázy. Doporučuje se něco dělat, abyste byli mnohem klidnější a vyrovnanější. Ve stresové situaci tělo produkuje hormon kortizol, který ve velkém množství ovlivňuje tvorbu hormonů štítné žlázy.

Zdroj: Healthline, National Library Of Medicine

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]