Pouhé tloustnutí? Omyl! Jednotlivá onemocnění štítné žlázy se velmi liší v příznacích a důsledcích

Fotografie: Depositphotos

Pravděpodobnost onemocnění štítné žlázy je asi čtyřikrát větší u žen než u mužů. Důvodů, proč štítná žláza nepracuje správně, může být hned několik.

Štítná žláza je endokrinní žláza, jež se nachází na krku poblíž hrtanu. Její hlavní funkcí je produkovat hormony trijodthyronin a tyroxin, které ovlivňují metabolismus těla a jsou důležité pro růst a vývoj. Tyto hormony také ovlivňují srdeční frekvenci, tepovou frekvenci, teplotu těla a další fyziologické procesy. Poruchy štítné žlázy mohou mít vliv na zdraví a mohou vést k různým zdravotním problémům, říká doktorka Marina Basina.

Co způsobuje problémy se štítnou žlázou?

Pokud štítná žláza produkuje příliš mnoho hormonů (hypertyreóza), nebo naopak málo (hypotyreóza), může dojít k několika různým problémům. Pokud je produkce štítné žlázy nedostatečná či nadměrná, může to způsobit obtěžující příznaky, jako je podrážděnost, únava, úbytek hmotnosti, přibývání na váze a další.

Hypertyreóza

Hypertyreóza je stav, při kterém štítná žláza produkuje příliš mnoho hormonů trijodthyronin a tyroxin. Tyto hormony regulují metabolismus těla, takže při hypertyreóze má tělo zrychlený metabolismus. Příznaky mohou zahrnovat zvýšenou únavu, ztrátu hmotnosti, nervozitu, třes ruky, zrychlený tep, zvýšenou potivost, nespavost, ztrátu svalové hmoty, suchou kůži, vlasy a nehty.

štítná žláza
Fotografie: Freepik

Hypertyreóza může být způsobena autoimunitními onemocněními, jako je Gravesova choroba nebo Toxický adenom, jakož i nádory štítné žlázy, jako jsou folikulární či papilární karcinom. Léčba závisí na příčině a může zahrnovat léky, jako jsou tyreostatika nebo radioaktivní jód, či chirurgickou intervenci.

Hypotyreóza

Hypotyreóza je stav, při kterém štítná žláza produkuje nedostatek hormonů trijodthyronin a tyroxin. Tyto hormony regulují metabolismus těla, takže při hypotyreóze má tělo zpomalený metabolismus. Příznaky mohou zahrnovat únavu, zimnici, ztrátu hmotnosti, tuhost svalů, suchou kůži, vlasy a nehty, ztuhlost kloubů, zpomalení tepu, ospalost, depresi, sníženou sexuální touhu, zvětšení štítné žlázy (struma) a zvýšenou citlivost na chlad.

Hypotyreóza může být způsobena autoimunitními onemocněními, jako je Hashimotoova tyreoiditida, nebo poškozením štítné žlázy v důsledku radiační terapie či chirurgického odstranění štítné žlázy, nedostatkem jódu v těle nebo léčbou hypertyreózy tyreostatiky. Léčba hypotyreózy obvykle zahrnuje užívání hormonů štítné žlázy (levothyroxinu) po celý život.

Hashimotova tyreoiditida

Hashimotova tyreoiditida je autoimunitní onemocnění, při kterém tělo vytváří protilátky proti vlastním buňkám štítné žlázy. Příznaky Hashimotovy tyreoiditidy se často podobají příznakům hypotyreózy, jako jsou únava, zimnice, ztráta hmotnosti, tuhost svalů, suchá kůže, vlasy a nehty, ztuhlost kloubů, zpomalení tepu, ospalost, deprese a snížená sexuální touha. Tyto příznaky se mohou postupně zhoršovat.

Hashimotova tyreoiditida je nejčastějším autoimunitním onemocněním štítné žlázy. Ženy jsou na toto onemocnění náchylnější než muži a nejčastěji se vyskytuje u žen středního věku. Příčiny nemoci nejsou zcela známy, ale mohou být spojeny s genetickou predispozicí nebo infekčními chorobami. Léčba obvykle zahrnuje užívání hormonů štítné žlázy po celý život. Tyto hormony nahrazují chybějící hormony štítné žlázy a pomáhají kontrolovat příznaky onemocnění.

Gravesova choroba

Jedná se o autoimunitní onemocnění, při kterém tělo vytváří protilátky proti receptorům hormonů stimulujících štítnou žlázu na povrchu štítné žlázy. Příznaky Gravesovy choroby mohou zahrnovat zvýšenou únavu, ztrátu hmotnosti, nervozitu, třes ruky, zrychlený tep, zvýšenou potivost, nespavost, ztrátu svalové hmoty, suchou kůži, vlasy a nehty.

Gravesova choroba je nejčastějším autoimunitním onemocněním štítné žlázy a nejčastěji se vyskytuje u žen mladších 40 let. Příčiny choroby mohou být spojeny s genetickou predispozicí nebo infekčními chorobami. Léčba Gravesovy choroby se může lišit v závislosti na závažnosti onemocnění a může zahrnovat léky, radioaktivní jód, chirurgické odstranění části či celé štítné žlázy.

Goiter

Goiter (struma) je zvětšení štítné žlázy, které může být způsobeno různými faktory. Nedostatek jódu v těle je nejčastější příčinou goiteru. Když tělo nedostává dostatek jódu, štítná žláza se snaží produkovat více hormonů, aby uspokojila potřeby těla. To vede ke zvětšení štítné žlázy, což může vést ke goiteru.

Autoimunitní onemocnění, jako je Hashimotova tyreoiditida a Gravesova choroba, mohou také způsobit goiter. Nádory štítné žlázy, jako jsou folikulární nebo papilární karcinom, mohou také způsobit goiter. Léčba závisí na příčině goiteru a může zahrnovat léky, radioaktivní jód či chirurgickou intervenci.

Uzlíky štítné žlázy

Uzlíky štítné žlázy jsou novotvary, které se vyskytují ve štítné žláze. Tyto uzlíky mohou být benigní nebo maligní. Benigní uzlíky štítné žlázy jsou nezhoubné a nejsou schopné růstu do okolní tkáně. Tyto uzlíky mohou být cysty, adenomy, folikulární nebo parafolikulární nádory. Maligní uzlíky štítné žlázy jsou zhoubné a mohou růst do okolní tkáně. Tyto uzlíky mohou být papilární či folikulární karcinomy nebo medulární karcinomy.

Diagnostika uzlíků štítné žlázy zahrnuje ultrazvuk, scintigrafii štítné žlázy, biopsii a vyšetření krve na hladinu hormonů. Léčba závisí na typu uzlíku a může zahrnovat chirurgickou intervenci, radioaktivní jód nebo léky.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]