Inspekce v českém supermarketu objevila zdravotně závadné okurky. Pokud je máte doma, ihned je vyhoďte

Fotografie: Donald Trung / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Ve skladech společnosti Lidl byla nalezena okurka obsahující obrovské množství pesticidu. Obchod intenzivně pátrá po tom, jak se kontaminovaná zelenina dostala do Česka.

V dnešní době, kdy je kladen stále větší důraz na zdravý životní styl a kvalitní potraviny, je odhalení kontaminované zeleniny velkým šokem pro mnoho spotřebitelů. V českých skladech společnosti Lidl byla nedávno objevena salátová okurka, která obsahovala neuvěřitelně vysoké množství pesticidu formetanate. Tento objev okamžitě vyvolal vlnu obav a otázek, jak se takto nebezpečná zelenina mohla dostat na trh.

Odhalení nebezpečných okurek

Inspektoři SZPI odhalili ve skladu společnosti Lidl v obci Stránecká Zhoř nedaleko Velkého Meziříčí okurku, která překračovala maximální povolený limit pro obsah pesticidu formetanate více než třicetinásobně. Tento nález zveřejnili na webu Potraviny na pranýři, kde varovali spotřebitele před nebezpečím spojeným s konzumací této zeleniny.

Původ a šarže kontaminované zeleniny

Nalezená okurka pocházela z Řecka a byla součástí šarže L 12-02. Inspektoři odebrali vzorek 25. března ve skladu společnosti Lidl. Řetězec nyní intenzivně řeší, jak se takto kontaminovaná okurka dostala na český trh a spolupracuje s dodavatelem na důkladném prověření celé situace.

okurka, zelenina
Fotografie: Freepik

Reakce společnosti Lidl

Vedoucí firemní komunikace společnosti Lidl, Eliška Froschová Stehlíková, uvedla pro TN, že řetězec okamžitě kontaktoval svého dodavatele, který nyní prověřuje možné příčiny kontaminace. Lidl zároveň zdůraznil, že mají nastavený vlastní interní limit na výskyt reziduí pesticidů, který je třikrát přísnější než legislativně stanovený limit.

V tomto oblíbeném obchodním řetěžci byla nalezena vysoce závadná konzervovaná zelenina

Prevence a interní kontrola

Lidl uvádí, že pravidelně provádí testy své zeleniny a udržuje přísné interní kontroly na výskyt pesticidů, aby zajistil bezpečnost a kvalitu svých produktů. Společnost se zavázala přijmout veškerá opatření k zabránění opakování podobného incidentu v budoucnu.

Inspektoři SZPI budou i nadále sledovat a kontrolovat potraviny v obchodech, aby zajistili jejich bezpečnost pro spotřebitele. Spotřebitelé by měli být obezřetní a sledovat aktuální informace na webu Potraviny na pranýři, kde jsou zveřejňovány varování a výsledky kontrol.

Nedávno jsme vás na našem webu ZdravéStravování informovali o obdobném případu, kdy v oblíbeném obchodním řetězci byla  nalezena vysoce závadná konzervovaná zelenina.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]