Poměrně jasné signály, které značí, že vás trápí nepříjemné onemocnění nehtů

Fotografie: Depositphotos

Pokud začínáte registrovat razantní změny ve vzhledu vašich nehtů, neignorujte to. Může to značit nemoc, kterou byste měli začít řešit co nejdříve.

Možná jste si v poslední době všimli, že se vaše nehty začaly chovat prapodivně. Jejich barva se změnila na žlutou až hnědou, začaly vám zarůstat a otékat, mají tendence se drolit či mají dokonce mírný, nepřirozený zápach. Zní vám to povědomě? Možná trpíte onychomykózou. Pokud stále netušíte, o čem je řeč, nemusíte se stydět. Níže vše vysvětlíme.

Čím je to způsobeno?

Plíseň na nehtech, jak můžeme onychomykózu také nazvat, je celkem běžná infekce, která začíná bílou nebo žlutou skvrnou pod špičkou nehtu. Následné drolení a změna barvy jsou způsobeny rozšířením této infekce. Bývá zapříčiněna různými houbovými organismy. Nejběžnější druh houby, který plíseň způsobuje, je druh zvaný dermatofyt. Základ pro plísňovou infekci nehtů mohou vytvořit také kvasinky.

Fotografie: Depositphotos

Může se vyvinout prakticky v jakémkoliv věku, ale nejčastější bývá u dospělých a starších lidí. To je způsobeno tím, že jak nehet stárne, ztrácí svou vitalitu. Stává se křehčím, sušším a tvoří praskliny. Právě kvůli prasklinám může infekce do nehtu lehce prostoupit. Svou roli hrají také další faktory, jako například snížený krevní oběh v chodidlech a oslabený imunitní systém. Většinou se postupně šíří z jednoho nehtu na druhý.

Léčba

Jako první můžete vyzkoušet mastičky, které jsou volně prodejné v lékárnách. Většinou je ale velice obtížné plíseň na nohou vyléčit a jestli jste ji nepodchytili v raném začátku, možná raději rovnou navštivte lékaře. Léčba závisí na druhu houby, která plíseň způsobila, a na vašem aktuálním zdravotním stavu. Připravte se na to, že léčba může trvat i měsíce, a infekce se vám může vracet. Lékař vás může léčit několika způsoby. Prvním z nich jsou perorální antifungální léky.

Fotografie: Depositphotos

Tyto léky čistí infekci rychleji než ty lokální. Pomáhají růstu zdravého nehtu, který postupně nahradí ten infikovaný. Užívají se 6–12 týdnů, ale výsledky uvidíte, jakmile nehet kompletně odroste. Dále se používá lak, kterým každý den nehty natíráte. Tato léčba ovšem trvá až rok. Nejúčinnější bývá dočasné odstranění nehtů, díky čemuž může lékař nanést již zmíněný antifungální lék přímo na infikovanou část. Některé infekce na léky nereagují a pokud vám způsobují moc velké bolesti, řešením je trvalé odstranění nehtů.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]