Myokarditida = srdce v ohrožení: Vážný zdravotní problém, který stále hodně lidí přehlíží. Příznaky snadno pozná i laik

Fotografie: Depositphotos

Srdce je jedním z nejdůležitějších orgánů. Když je s ním něco v nepořádku, je to velmi vážné. Přečtěte si, co to je myokarditida, jaké jsou hlavní příznaky a kdy byste měli navštívit lékaře.

Myokarditida je onemocnění obvykle způsobené virovou infekcí (např. dýchacích cest). Zánětlivý proces zahrnuje buňky myokardu, intersticiální tkáň, cévy a někdy i osrdečník a může vést k poškození myokardu a srdečnímu selhání. U většiny pacientů myokarditida odezní sama bez léčby. Je však důležité odpočívat, omezit fyzickou aktivitu, alkohol a nesteroidní protizánětlivé léky, říká lékařka Payal Kohli.

Co je a jaké jsou příčiny myokarditidy

Stěna srdce se skládá ze tří vrstev: endokardu, myokardu a perikardu. Myokarditida (latinsky ZMS) postihuje střední vrstvu srdce, endokard. Může být také doprovázena perikarditidou. Příčiny myokarditidy mohou být různé. Často však není možné zjistit jasnou příčinu onemocnění. U většiny pacientů je pravděpodobně způsobena virem.

Myokarditida se obvykle objeví během infekce krku nebo dýchacích cest nebo po odeznění infekce. Myokarditidě může také předcházet gastrointestinální infekce s průjmem nebo infekce s kožní vyrážkou. Někdy virová infekce odezní a myokarditida přetrvává v důsledku nadměrné imunitní reakce.

Různé bakterie, např. stafylokoky, streptokoky, mohou způsobit zánětlivé změny v srdci. Myokarditida se může objevit v průběhu autoimunitních onemocnění, onemocnění pojivové tkáně a sarkoidóza. Vzácnou, nebezpečnou formou myokarditidy je obrovskobuněčná myokarditida, která se může vyvinout u lidí s autoimunitními chorobami, např. thymomem, zánětlivým onemocněním střev.

Fotografie: Freepik

Myokarditida – příznaky

Příznaky myokarditidy jsou rozmanité a netypické. Většina pacientů s akutním nebo fulminantním zánětem uvádí, že před onemocněním prodělali nedávno virovou infekci. Heraldické příznaky, tj. příznaky předcházející vzniku myokarditidy (přítomné až u 90 % pacientů), závisí na typu infekce (horní cesty dýchací nebo gastrointestinální) a předcházejí srdečním příznakům o několik dní nebo týdnů.

Příznaky myokarditidy závisí na příčině onemocnění, závažnosti postižení myokardu a na koinfekci. Mezi nejčastější příznaky patří:

  • bolest na hrudi,
  • nepravidelný nebo zrychlený srdeční tep (palpitace),
  • dušnost v klidu nebo při mírné námaze,
  • únava,
  • otoky kotníků a dolních končetin
  • další příznaky spojené s infekcí – bolest hlavy, svalů, kloubů, horečka, bolest v krku, průjem.

Co dělat, pokud se objeví příznaky

Pokud se u vás objeví bolest na hrudi, dušnost, nepravidelný nebo zrychlený srdeční tep, výskyt otoků, kontaktujte svého lékaře. Pokud je bolest na hrudi silná nebo se objeví dušnost v klidu, zavolejte záchrannou službu. Praktický lékař může pacienta odeslat ke specialistovi (kardiologovi nebo infekcionistovi).

Je možné myokarditidu zcela vyléčit?

U většiny pacientů nedochází k žádným komplikacím. Příznaky myokarditidy po několika dnech nebo týdnech vymizí a pacient se zotaví. Některé typy infekcí však mohou způsobit závažný nebo přetrvávající zánět a komplikace. Někdy může myokarditida vést k poškození myokardu (a zhoršení srdeční funkce), což vyžaduje dlouhodobou léčbu.

Co dělat pro prevenci myokarditidy?

Neexistují žádná specifická opatření, která by zabránila vzniku myokarditidy. Chcete-li snížit riziko onemocnění myokarditidou, kontaktujte lidi s virovými nebo chřipkovými infekcemi co nejvíce, dokud se neuzdraví. Pokud máte virovou infekci, omezte své kontakty s jinými lidmi, abyste je nevystavili infekci. Dodržujte dobrou hygienu, často si myjte ruce, abyste omezili šíření infekce. Používejte doporučená očkování k ochraně proti zarděnkám a chřipce.

Zdroj: Healthline