Starší ženě s depresemi provedli rentgen mozku. Vyoperovali jí 8 centimetrů dlouhou škrkavku

Fotografie: Depositphotos

Tato žena si dlouhou dobu stěžovala na zapomnětlivost a deprese. Lékaři jí po vyšetření v nemocnici sdělili, že má ve svém mozku 8centimetrovou škrkavku.

Jakmile se tato žena dostala do nemocnice, lékaři nemohli uvěřit svým očím. Již nějakou dobu si totiž stěžovala na to, že v hlavě pociťuje nepříjemnou bolest a často zapomíná – k tomu ji navíc trápily bolesti břicha, průjem, horečka a silné pocení. Po rentgenu vyšlo najevo, že za tyto příznaky může 8 centimetrů dlouhá parazitická škrkavka, která se nacházela přímo v jejím mozku.

Nevídaný parazit

Ani jeden z lékařů, kteří si vzali ženu na starost, netušil, že za jejími příznaky stojí právě vetřelec v jejím mozku – sami tomu nemohli uvěřit, ovšem magnetická rezonance je o přítomnosti parazita utvrdili. Překvapivý objev přiměl tým v nemocnici, aby se rychle spojil a odhalil, o jaký druh škrkavky se jedná. „Červa, který byl stále naživu, jsme poslali přímo do laboratoře. Prý se jedná o Ophidascaris robertsi,“ sdělil jeden z lékařů tamní nemocnice.

Ophidascaris robertsi je druh škrkavky, která se vyskytuje zpravidla u krajt a někdy i u jiných hadů. Starší dáma proto byla označena za prvního člověka na světě, u nějž byl tento parazit nalezen – a to mimo jiné zaživa. Sama však sdělila, že bydlí poblíž jezerní oblasti, kde se tento plaz vyskytuje. A navzdory tomu, že se s krajtou nikdy nesetkala, často sbírala byliny v oblasti, kde se běžně pohybují.

Pacientka je stále sledována

Lékaři, kteří se na případu starší ženy podíleli, předpokládají, že krajta mohla parazita vyvrhnout trusem do trávy – pacientka pak byla pravděpodobně infikována při dotyku s trávou a následném přenesením vajíček do jídla nebo na kuchyňské náčiní. To ovšem znamenalo, že bude muset být znovu kompletně vyšetřena, aby odborníci zjistili, zda se parazité nenachází i v jiných částech jejího těla, jako jsou zejména játra.

Nevítaní hosté se zabydleli ve střevech. Parazitické červy prozradí únava nebo bolest břicha

Když totiž larvy těchto parazitů odumírají, mohou vyvolat zánět, což může být velmi nebezpečné pro lidské zdraví. Pacientka se však v současné době dobře zotavuje a je pravidelně sledována – je totiž stále možné, že se larvy nachází v jejím těle a mohou kdykoliv zaútočit.

Zdroj: The Guardian

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]