Nevítaní hosté se zabydleli ve střevech. Parazitické červy prozradí únava nebo bolest břicha

Fotografie: Depositphotos

Střevní červi mohou napáchat mnoho škod na vašem zdraví. Pokud je proto rozpoznáte, raději se co nejdříve obraťte na svého praktického lékaře.

Střevní červi jsou jedním z hlavních typů střevních parazitů u lidí, kteří mohou vést k mnoha nepříjemným příznakům – nejčastěji s nimi můžete přijít do styku v důsledku konzumace nakažených potravin. Většina infekcí však naštěstí způsobuje pouze mírná onemocnění a lze je léčit pomocí léků. Přesto je však důležité být před nimi na pozoru a v případě jejich rozpoznání se raději co nejdříve obrátit na svého praktického lékaře, říká doktorka Cynthia Taylor Chavoustie.

Příznaky střevních červů

Běžnými příznaky střevních červů jsou:

  • bolesti břicha
  • průjem, nevolnost nebo zvracení
  • plynatost a nadýmání
  • únava
  • nevysvětlitelný úbytek hmotnosti
  • citlivost břicha

U pacientů se střevními červy se může také vyskytnout úplavice. Jedná se o stav, kdy střevní infekce způsobuje průjem s krví a hlenem ve stolici. Stejně tak tito parazité mohou vést k vyrážce nebo svědění v okolí konečníku či vulvy. Je však také možné, že můžete být nakaženi po celé roky, aniž byste pociťovali nějaké příznaky.

Léčba problému a prevence

Některé typy střevních červů, jako je například tasemnice, mohou vymizet samy, pokud máte silný imunitní systém a dodržujete zdravou stravu a životní styl. V ostatních případech záleží především na typu infekce – lékař vám se vší pravděpodobností stanový léčebný plán na základě typu střevních červů, které máte, a vašich příznaků. Obvykle jsou však pacientům předepisovány perorální léky, které je nutné užívat 1 až 3 dny.

Paraziti v těle o sobě dávají vědět i zvýšenou chutí k jídlu. Rizikem přenosu jsou i zelenina a mléko

léky na nemoc
Fotografie: Freepik

Abyste předešli nakažení parazitů, snažte se pravidelně mýt si své ruce mýdlem a horkou vodou (zejména před a po použití toalety a před přípravou nebo konzumací potravin). Dále je také důležité dodržovat následující zásady:

  • Nejezte syrové ryby a maso
  • Vždy maso důkladně tepelně upravte.
  • Pokud si chcete nechat maso na později, zamrazte ho.
  • Omývejte veškeré syrové ovoce a zeleninu.

Pokud také často cestujete do rozvojových zemí, vyhýbejte se vodě z kohoutku a kontaktu s půdou, která může být příliš znečištěná.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]