Otravná škytavka: Lidové fígle, které jí nedají žádnou šanci a okamžitě ji zastaví

Fotografie: Depositphotos

Škytavka je sice neškodná, ale často velice otravná. Čím více myslíte na to, jak se jí zbavit, tím déle trvá. Vyzkoušejte však některé lidové metody, které skutečně fungují.

Se škytavkou se snad setkal každý člověk na světě. I když obvykle odezní sama během několika minut, může být otravná a překážet při jídle a mluvení. Lidé vymysleli nekonečný seznam triků, jak se jí zbavit, od dýchání do papírového sáčku až po snězení lžičky cukru, říká doktorka Corinne Osborn. Ale které prostředky skutečně fungují?

Lék na škytavku

Některé z nejoblíbenějších léků skutečně stimulují vaše bloudivé nebo brániční nervy, které jsou spojeny s bránicí. Každá z metod je určena především pro krátkodobé záchvaty škytavky. Trpíte-li chronickou škytavkou, to znamená tou, jež trvá více než 48 hodin, promluvte si se svým lékařem.

Techniky dýchání a držení těla

Někdy může prostá změna vašeho dýchání nebo držení těla uvolnit bránici. Narušte svůj dýchací systém pomalým, odměřeným dýcháním. Na počítání do 5 se nadechněte a na 5 vydechněte. Nebo zadržte dech. Vdechněte velký doušek vzduchu a podržte ho asi 10 až 20 sekund, poté pomalu vydechněte. Opakujte podle potřeby. Dýchat můžete i do papírového sáčku. Na ústa a nos si přiložte papírový sáček, pomalu se nadechujte a vydechujte, vyfukujte a nafukujte vak.

Tlakové body pro stimulaci nervů

Tlakové body jsou oblasti vašeho těla, které jsou obzvláště citlivé na tlak. Vyvíjení tlaku na tyto body může pomoci uvolnit vaši bránici nebo stimulovat vaše bloudivé nebo brániční nervy. Tahání za jazyk stimuluje nervy a svaly v krku. Uchopte špičku jazyka a 1× nebo 2× ho jemně vytáhněte dopředu. Zatlačte na membránu. Bránice odděluje vaše břicho od plic. Pomocí ruky vyvíjejte tlak na oblast těsně pod koncem hrudní kosti.

rafinovaný cukr
Fotografie: Pixabay

Vhodné jídlo či pití

Jíst určité potraviny nebo změnit způsob, jakým pijete, může také pomoci stimulovat brániční nervy. Pomalé popíjení studené vody může pomoci stimulovat bloudivý nerv. Pijte z opačné strany sklenice. Nakloňte sklenici pod bradu, abyste pili ze vzdálené strany. Nebo pomalu vypijte sklenici teplé vody, aniž byste přestávali dýchat.

Snězte lžíci medu nebo arašídového másla. Před polknutím ho nechte trochu rozpustit v ústech. Snězte třeba i trochu cukru. Dejte si špetku krupicového cukru na jazyk a nechte ho sedět 5 až 10 sekund, poté spolkněte. Cucejte citrón. Někteří lidé na plátky citrónu přidávají trochu soli. Vypláchněte si pak ale ústa vodou, abyste ochránili zuby před kyselinou citrónovou.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]