7 věcí, které mohou způsobit bolesti dolní části zad, a jak se jim jednoduše vyhnout

Fotografie: Freepik

Trápí vás často bolesti zad? Útěchou vám může být, že rozhodně nejste sami. Mnoho lidí se s bolestmi zad léčí, bohužel to ale není vždy nejúčinnější způsob, jak se s bolestí vypořádat.

Léčit bolesti zad znamená odstraňovat problém, ideálnější je však pokusit se nejprve najít příčinu bolestí a vyvarovat se jí. Mnohdy totiž stačí změnit věci, které denně děláte, a můžete vyřešit problém u jeho kořenů. Rozhodli jsme se, že se podíváme na nezdravé návyky, jež vám mohou zkroutit páteř a způsobit velké bolesti. Čemu byste se tedy měli ideálně vyhnout? 

Vysoké podpatky jsou nepřítelem zdravých zad 

Nosíte ráda úzké sukně a boty na vysokém podpatku? Vaší postavě to zřejmě lichotí, ale záda už tak nadšená nejsou. Těsná sukně může omezit pohyb v bocích, a to vede k namáhání páteře. Totéž se stane, pokud si obujete vysoké podpatky. Chodidla jsou pak v nepřirozené výšce. To způsobí posunutí svalů v dolní části zad. Zádům neprospívá ani popíjení sladkých sycených nápojů, mohou totiž způsobit ledvinové kameny, které se projevují i silnou bolestí zad.  

Fotografie: Freepik

Vaší páteři neprospívá ani stres. Když tělo uvolňuje stresové hormony, způsobí to, že se vaše svaly instinktivně napnou. Napětí svalů vede k bolestivým pocitům na krku, v ramenou a zádech. Ideální tedy je do své každodenní rutiny zahrnout relaxaci. Bolest zad může být také důsledkem spaní na příliš velkém polštáři. Většina polštářů totiž dává hlavu do nepřirozené polohy, což vyvíjí tlak na krk a páteř. Najděte tedy polštář, který se přizpůsobí vašim proporcím, další položte mezi kolena.

I z mytí nádobí vás mohou bolet záda 

Sklon nad dřezem při mytí nádobí vyvíjí tlak na dolní část zad. To vede k namáhání svalů v této oblasti. Pokud v této nepřirozené pozici setrváte několik minut, mohou vás bolet záda. Aby nedošlo k namáhání dolní části zad, položte si jednu nohu na malou stoličku. To vám pomůže upravit držení těla a zabránit vám v protahování zad. Uškodit vám může také chůze po schodech. Všeobecně je zdravá, pokud vás však bolí dolní část zad, není chůze po schodech ideální.  

Fotografie: Unsplash

Pokud jste vášnivý čtenář, bylo by dobré, kdybyste své oblíbené chvilky s knihou trávili v sedě v křesle. Čtení v posteli před spánkem může vést ke ztuhlosti ramen a zad. Když se při čtení v posteli nakloníte, způsobí to napětí v páteři a ve svalech v dolní části zad. To vede k bolesti. Pokud vám čtení knihy před spánkem pomůže uvolnit se po náročném dni, investujte alespoň do pohodlného křesla s dobrou oporou páteře. Nyní znáte zvyky, které způsobují bolesti, zkuste se tedy nad nimi zamyslet.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]