Bolesti dolní části zad mají své spouštěče. Mezi příčiny patří i nezdravé sezení a nedostatek pohybu

Fotografie: Depositphotos

Bolesti dolní části zad mohou být obtěžující a omezující. Co však mnozí nevědí, je to, že některé běžné návyky a chování mohou přispívat k této bolesti. 

Přestože určení příčiny bolesti zad může být složité, existuje mnoho různých opatření, která vám pomohou zmírnit bolest zad nebo zabránit jejímu zhoršení. Jde o zmírnění tlaku, snížení zátěže, ochranu páteře a posílení svalů. Změna několika každodenních návyků vám může pomoci udržet si zdravá záda bez bolesti po dlouhou dobu, říká doktor William Morrison.

Příčiny bolesti zad

Bolesti dolní části zad jsou běžným problémem, který může postihnout téměř každého. Podle nedávného výzkumu z roku 2020 jsou bolesti dolní části zad dokonce nejčastější příčinou absence v práci a patří mezi nejčastější zdravotní obtíže po celém světě. Existuje mnoho faktorů, které mohou přispět k bolestem dolní části zad. Zranění je jednou z hlavních příčin, ale rovněž mohou hrát roli i různé špatné návyky.

Špatná poloha při sezení

Dlouhodobé sezení s křivým nebo shloučeným páteří může způsobit tlak na bederní páteř a okolní svaly, což vede k bolestem v dolní části zad. Při sezení byste měli dbát na to, aby vaše páteř byla rovná a podpora zad správná. Přestávky na protažení a cvičení posilující svaly zad mohou také pomoci předcházet této bolesti.

Nedostatek pohybu

Sedavý životní styl a nedostatek pohybu mohou oslabit svaly v dolní části zad a vést k jejich ochablému stavu. Nedostatek aktivity může také způsobit zhoršení prokrvení a ztuhlosti v oblasti bederní páteře. Pravidelná fyzická aktivita, nebo provádění domácích cviků, může posílit svaly zad a podporovat flexibilitu páteře, jak jsme vás informovali na našem webu ZdravéStravování v minulosti.

špatná nálada
Fotografie: Freepik

Nesprávné zvedání břemen

Zvedání těžkých břemen nebo špatné techniky zvedání mohou zatěžovat bederní páteř a vést k přetížení svalů a kloubů. Při zvedání byste měli používat správnou techniku, jako je ohnutí nohou a použití síly nohou a páteře namísto pouhé síly zad.

Konec bolesti sedacího nervu díky domácímu cvičení. Úlevu zajistí protažení páteře a zvedání pánve

Přebytečná kila

Nadváha a obezita mohou zatěžovat bederní páteř a způsobovat přetížení svalů zad. Navíc přebytečná hmotnost může zhoršovat bolest zad tím, že zvyšuje tlak na meziobratlové ploténky. Zdravá strava a pravidelná fyzická aktivita jsou klíčovými faktory pro snížení hmotnosti a snížení zátěže na páteři.

Stres a psychické vypětí

Stres a psychické napětí mohou způsobovat svalové napětí a ztuhlost v dolní části zad. Lidé často v obdobích stresu přiřadí špatnou posturu nebo sevřou svaly, což může vést k bolestem zad. Techniky řízení stresu, jako je meditace, hluboké dýchání nebo jóga, mohou pomoci uvolnit svalové napětí a snížit bolesti zad.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]