V hlavní roli česnek. Přírodní zázrak, který lze v různých podobách použít na celou řadu neduhů

Fotografie: Pixabay

Česnek se uplatní při mnoha problémech. Můžete si z něj připravit čaj i kapky proti mnohým onemocněním.

Oblíbený česnek kuchyňský (Allium sativum) můžete znát také jako česnek setý. Jeho stroužky skvěle dochutí každý pokrm, navíc obsahují množství cenných látek. Jde zejména o vitamíny A, B a C, a dále rovněž o mnohdy nedostatkový selen, vápník a jód. A nesmí samozřejmě chybět ani triterpenové saponiny, lektiny, flavonoidy, polysacharidy, lutamylpeptidy či steroidní saponiny.

Syrový česnek má nejrychlejší účinky

Bojujete s příznaky nachlazení, nebo se potřebujete zbavit krevních parazitů? Pak si vezměte k ruce stroužek čerstvého česneku. Rozžvýkejte ho a dovolte účinným látkám, aby do vašeho organismu vstoupily skrze sliznici. Nemusíte užít celou dávku najednou, jeden velký stroužek česneku vám bez potíží vystačí na celý den. A pokud se obáváte žaludečních problémů, vypijte vždy předtím trochu mléka.

Fotografie: Freepik

Česnekové kapky při čištění uší

Infekce uší nemusí trápit jen malé děti, často se objevuje i u dospělých. Vyplatí se proto mít po ruce vždy účinný prostředek, který si s přemnoženými bakteriemi poradí. A jak ho připravit? Pět stroužků česneku podrťte a zalijte olivovým olejem stačí asi 50 ml. Česnek musí být zcela potopený. Nechte pět dní odstát, přeceďte a po kapkách aplikujte do postiženého ucha. Tento prostředek vydrží v chladu i půl roku.

Česneková směs s medem pomůže proti kašli

Nedokážete si představit konzumaci syrového česneku jen tak? Pak ho smíchejte s medem. Jeden stružek česneku podrťte nebo nakrájejte nadrobno a smíchejte se lžící medu. Tuto dávku užívejte ve dvou až třech porcích během dne. Kašel, rýma i škrábání v kru se brzy spolehlivě odporoučí.

Fotografie: Freepik

Česnekový čaj zabírá rychle a spolehlivě

Na přípravu tohoto receptu našich babiček budete potřebovat šest stroužků opravdu kvalitního česneku. Vložte je do hrnce a zalijte dvěma šálky vody, což odpovídá asi 400 ml tekutiny. Přiveďte k varu. Nechte odstát, dokud tekutina nevychladne. Následně čaj dochuťte medem a citronovou šťávou. Před konzumací je čaj opět možné ohřát, ovšem jen na 70 °C, aby se účinné látky v medu nezničily.

A jak se užívá? Použijte půl šálku ve třech dávkách během dne. Zbylý nápoj přelijte do uzavíratelné sklenice a přesuňte do lednice. Vydrží tu až do doby, než ho spotřebujete (maximálně týden). Tento čaj se skvěle hodí při kašli, nachlazení apod. A před přidáním citronové šťávy a medu se používá i jako obklad na hnisající rány.

Zdroj: NCBI

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]