Potraviny, jejichž konzumace pomáhá předcházet lámání nehtů a vypadávání vlasů. Skoro nikdo to o nich neví

Fotografie: Depositphotos

Neustálé lámání nehtů a vypadávání vlasů jsou nepříjemné problémy, se kterými se může potýkat naprosto každý z nás. Zbavte se jich pomocí těchto potravin.

Příčinou neustálého lámání nehtů a snadného vypadávání vlasů bývá ve většině případech nedostatek manganu a hořčíku ve stravě. Tyto minerály mají navíc zásadní vliv na vývoj kostí, hojení ran, vstřebávání vitamínů, trávení sacharidů a mnoho dalšího. Pokud se tedy potýkáte s těmito nepříjemnými problémy, pomoci vám může zařazení správných potravin do svého jídelníčku. S těmi nejlepšími z nich se můžete seznámit níže. Více prozradila lékařka Amy Goodson.

Mořské plody

Mušle, krevety, krabi a obecně všichni měkkýši a jiné mořské plody obsahují bohaté množství manganu, který je zásadní pro zdraví vlasů a nehtů. Kromě toho jsou navíc zdrojem vitamínů skupiny B a omega-3 mastných kyselin, jež hrají důležitou roli ve zdraví kardiovaskulárního systému.

Ořechy a semena

Dalším skvělým zdrojem manganu jsou ořechy – lískové, vlašské nebo makadamové, vybrat si můžete podle svých chutí – a samozřejmě také semena, zejména lněná, dýňová nebo chia semínka. Kromě toho jsou tyto potraviny také bohaté na vlákninu, omega-3 mastné kyseliny, vitamín E, měď a hořčík, což jsou další prvky, jež jsou nepostradatelné pro zdravé tělo.

Špenát a další zelená listová zelenina

Zelená listová zelenina patří mezi nejzdravější potraviny na světě, a to zejména co se týče blahodárného špenátu. Již pouhá miska obsahuje více než dvojnásobek doporučené denní hodnoty vitamínu A a více než šestinásobek denní potřeby vitamínu K, což jsou důležité prvky pro zdraví nehtů a vlasů. Kromě toho je špenát bohatý také na hořčík.

Hnědá rýže a oves

Hnědá rýže a oves jsou skvělé potraviny, které dodávají tělu potřebné množství hořčíku, čímž pomáhají udržovat vlasy a nehty v co nejlepší kondici. Kromě toho jsou tyto potraviny také skvělým prostředkem pro prevenci vzniku cukrovky 2. typu, srdečních onemocnění a některých typů rakoviny.

Tofu a tempeh

Pokud nejste příznivci masa a masových výrobků, rozhodně byste měli do svého jídelníčku zařadit tofu a tempeh. Tyto vegetariánské potraviny obsahují bohaté množství manganu, vápníku, mědi, železa a omega-3 mastných kyselin, které kromě podpory nehtů a vlasů také zlepšují zdraví srdce.

Fotografie: Pexels

Luštěniny

Luštěniny (zejména fazole, cizrna a čočka) jsou další skvělá potravina, která prospívá lidskému zdraví naprosto ve všech směrech. Jsou totiž bohaté na vlákninu, díky čemuž pomáhají usnadňovat proces trávení, vitamín C, jenž je důležitý pro silný imunitní systém a zdravou pokožku, a samozřejmě také na hořčík, který udržuje nehty a vlasy v co nejlepší kondici.

Černý čaj

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak získat potřebné množství manganu do svého těla, je vypít každý den šálek pravého černého čaje. Ten kromě podpory zdraví nehtů a vlasů také prospívá srdeční činnosti a kostem. Dejte si však pozor, abyste to s ním nepřeháněli, neboť jeho nadměrné množství může způsobovat kontradikce.

Zdroj: Healthline, Healthline