Nejsilnější přírodní antibiotikum z běžně dostupných surovin. 2 složky ochrání vaše tělo před řadou zdravotních problémů

Fotografie: Depositphotos

Lidé stále častěji hledají alternativní antibiotika, a to nejlépe v přírodní formě, jako náhradu za farmaceuticky vyráběná léčiva. Patří k nimi i med a kurkuma.

Jsou hodně důležitá v léčbě bakteriálních nákaz a svět by byl bez nich jiný. Řeč je o antibiotikách, jež patří mezi nejvýznamnější objevy v medicíně. V současné době se však často řeší jejich chybné používání, což vede ke vzniku antibiotické rezistence. Možná i proto se lidé snaží najít alternativní přírodní antibiotika, říká lékařka Kathy W. Warwick.

Proč právě kurkuma

Kurkumu většina z nás nejspíš považuje pouze za koření, které se využívá zejména v orientální kuchyni. Přitom ale kurkuma nabízí kromě ochucení pokrmů daleko více. Bylo totiž zjištěno, že ničí rakovinné buňky a že zároveň funguje i jako silný antioxidant. U lidí s Alzheimerovou chorobou dokáže zlepšit jejich neurologický stav a zabíjí také řadu škodlivých bakterií, a to bez vedlejších účinků, jež mají synteticky vyráběná antibiotika.

Fotografie: Pixabay

Zdravotní výhody medu

Med slouží nejen jako chutné sladidlo do čaje či perníků. Obsahuje vysokou koncentraci cukrů, čímž dokáže účinně ničit bakterie – z buněk vysává vodu, a tím likviduje jejich membrány (tento jev se nazývá osmóza). Důležité ale je, aby měl med obsah vody pod 18 %. Díky tomu se už v dávné minulosti med využíval jako přírodní antibiotikum – třeba při léčbě zranění a popálenin.

Spojení kurkumy a medu

Kombinace kurkumy a medu nabízí velmi silné přírodní antibiotikum a zároveň prostředek proti spoustě nemocí. Léčí poruchy trávení, nachlazení i chřipku, astma, vysoký krevní tlak i vysokou hladinu glukózy v krvi, deprese či popáleniny. A jak si tento lék připravit doma?

Fotografie: Freepik

Smíchejte 1 polévkovou lžíci kurkumy a 100 g medu. Tuto směs pak užívejte při potížích s nachlazením každou hodinu, a to půl polévkové lžíce. Postupně snižujte četnost užití, třetí den stačí brát půl lžíce třikrát denně.

Zarazte nemoc v jejím počátku

Když onemocníte, jste nachlazení nebo se o vás pokouší chřipka, můžete vyzkoušet kurkumu a med jako přírodní léčbu. Určitě se tedy vyplatí mít doma v zásobě toto koření a skleničku domácího medu od českého včelaře.

Nemoc bývá nejsilnější první tři čtyři dny. Právě v tuto dobu je třeba začít užívat kurkumu s medem a nenechat viry a bakterie se příliš rozmnožit. Když tato léčba nezabere, je na místě navštívit praktického lékaře.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]