Kuchyňské linky, kde je radost vařit

Uvažujete-li o pořízení nové kuchyňské linky, pak jsou následující řádky určené právě vám. Od kuchyně každý z nás očekává něco jiného – zatímco pro někoho je prioritní dokonalý a reprezentativní vzhled, druhému nejvíce záleží na maximální praktičnosti a funkčnosti, další naopak vyžaduje příjemnou kombinací obojího. Určitě i vy máte svoje představy a požadavky, které by měla kuchyňská linka splňovat, aby se ve vašich očích stala doslova od A po Z dokonalou. Při výběru kuchyňské linky je potřeba zohlednit celou řadu faktorů: správnou kombinaci vhodného materiálu, na pohled přitažlivého vzhledu, dobrého uspořádání a samozřejmě i funkčnosti. Dokážete-li skloubit všechny tyto parametry, odměnou pro vás bude taková kuchyně, ve které je radost vařit!

Kritéria pro výběr kuchyňské linky

Aby se vám ve vaší kuchyni dobře vařilo, měli byste mít ještě před nákupem nové linky jasnou představu, co ve skutečnosti hledáte. Spousta lidí se řídí očima a kuchyňskou linku si vybírají především podle jejího vzhledu, který ale nehraje tu nejdůležitější roli. Při výběru nové kuchyňské linky myslete na následující kritéria:

 • design
 • materiál
 • cena
 • vnitřní uspořádání
 • úložný prostor
 • funkčnost

Správné uspořádání kuchyňských zón nepodceňujte

Věděli jste, že existuje něco jako kuchyňské zóny? Pokud ne, pak si tohle slovní spojení rychle zapište do slovníčku! Řada lidí se již nepěkně spálila na jejich nesprávném uspořádání, díky čemuž se jim pak v kuchyni špatně pracuje a zbytečně si tak práci komplikují. A jak mají být kuchyňské zóny uspořádané, aby práce v kuchyni byla jedna velká radost?

 1. uskladnění potravin (lednice)
 2. odkládací plocha (pracovní deska)
 3. mytí (dřez na nádobí, myčka)
 4. pracovní plocha (pracovní deska)
 5. vaření (sporák)

Kuchyně, kde vládne určitý styl

Důležitou roli hraje samozřejmě i vzhled kuchyňské linky, neboť líbí-li se vám vaše kuchyňská linka, pak vás baví na ní vařit a trávit zde co možná nejvíce času. V současné době si můžete svou kuchyňskou linku pořídit v mnoha různorodých stylech – moderním, rustikálním, skandikávském, retro a mnoda dalších. Záleží jen na vás, jakému z nich dáte přednost. Máte-li kuchyni spojenou s obývacím pokojem, což je dnes velice moderní, pak byste měli pamatovat na to, aby spolu tyto dva interiéry v základních bodech ladily a vytvářely tak harmonický celek.

Nezapomeňte na osvětlení

Vaše kuchyňská linka může být sebedokonalejší, nebude-li ale dostatečně osvětlená, bude se vám zde špatně pracovat. Osvětlení kuchyňské linky je proto dalším důležitým předpokladem pro dokonalou funkčnost tohoto interiéru a to nejen z hlediska praktičnosti, ale především bezpečnosti – předejdete tak případným úrazům.

Obrázek: pixabay.com

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]