Úklid domácnosti: Místa, která je nutné uklízet každý den a často se jim nevěnuje dostatečná pozornost

V některých domácnostech to funguje tak, že si rodina předem připraví seznam úkolů. Jeden uklidí oblečení, druhý zamete či vyluxuje a třetí zalije květiny a vysype odpadky. Také se stává, že všechny úkoly musí zvládnout pouze jeden člověk, proto takovou přípravu ocení. Existují v domácnosti věci a místa, která se vyplatí čistit každý den. Pak jsou i takové úkoly, které stačí provést jednou až dvakrát do týdne.

Mytí nádobí

Bez každodenního mytí nádobí by to v kuchyni vypadalo hrozivě. To je zkrátka činnost, kterou se vyplatí provádět denně. Ať už umýváte nádobí ručně nebo používáte myčku na nádobí.

Kuchyňská linka a sporák

Jelikož pracovní kuchyňskou desku a sporák používáme dnes a denně, je zapotřebí udržovat tato místa a spotřebiče v čistotě. Smést drobky, otřít linku a umýt sporák je tedy činnost, kterou je nutné rovněž uklízet denně. Pokud tak neučiníte, bude se v kuchyni kumulovat mastnota, špína, prach a nepořádek. Taková kuchyně nevypadá vábně a většinou je lákadlem pro mouchy a jiný hmyz.

Fotografie: Freepik

Odpadkový koš

Pokud recyklujete a vyhazujete zvlášť zbytky jídel, pak není nutné odpadkový koš denně vynášet. V opačném případě může být odpadkový koš záležitost, která pokazí celkový dojem z vaší kuchyně. Zbytky tlejících jídel a zápach není nic, po čem člověk touží. Určitě není žádná těžká práce vynést každý večer nebo každé ráno odpadkový koš.

Kuchyňský dřez

Zvlášť, pokud umýváte nádobí ručně – tedy ve dřezu, je nutné jej umýt a zbavit mastnoty i zbytečků jídel, které ulpí v sítku. Dřez se zbytky jídel není opravdu reprezentativní. Vše, co jsme zatím jmenovali je chvilková činnost, pokud vše budete dělat ihned. Umyjete nádobí, hned i dřez, umyjete sporák, jakmile dovaříte a setřete kuchyňskou linku.

Fotografie: Freepik

Co naopak každý den dělat nemusíte?

Nemusíte denně luxovat – pokud nemáte na podlaze vyloženě smetiště. Někomu bude stačit luxovat 1x týdně, jiný bude muset vysavač vytáhnout i 3x v týdnu. Záleží na typu podlahy, počtu obyvatel na domácnost a na tom, zda máte domácí mazlíčky.

Leštění zrcadel – jestliže nemáte malé děti a zrcadla v dosahu jejich ručiček, pak je to práce, kterou lze vykonat jednou týdně při větším úklidu. Pravdou je, že ušmudlané zrcadlo pokazí dojem i z jinak uklízené domácnosti.

Čištění menších spotřebičů – nemusíte denně čistit topinkovač, zvlášť pokud jej každý den nepoužíváte a stejně tak nemusíte drhnout denně varnou konvici, kávovar a další malé spotřebiče.

Úvodní Fotografie: Freepik


Řekněte ostatním, co si myslíte