Příznaky zrádné fibromyalgie, které ji bezpečně prozradí. Pacienti jim často nevěnují dostatečnou pozornost

Fotografie: Depositphotos

Fibromyalgie je porucha charakterizovaná rozsáhlou muskuloskeletální bolestí doprovázenou chronickou únavou, poruchami spánku, problémy s pamětí a náladou.

Dříve se jednalo o málo známou nemoc, která se řadila mezi revmatická onemocnění. Nyní se dostala do povědomí veřejnosti, protože Lady Gaga přiznala, že jí trpí. Jaké jsou příznaky fibromyalgie? Ráno se probudíte vyčerpaní, ztuhlí a rozbolavělí. Selhává vám paměť a bolest v celém těle se střídá s jinými potížemi. Hledáte pomoc u lékařů různých specializací, ale vše je marné. Může jít o hypochondrii, chronickou únavu, stres nebo FMS, říká lékařka Nancy Carteron.

Co je fibromyalgie

Fibromyalgie je chronické nezánětlivé revmatické onemocnění měkkých tkání – to je plný lékařský název tohoto onemocnění. Než je však možné takovou diagnózu stanovit, je s pacientem často zacházeno jako s hypochondrem. Stává se také, že když pacient řekne, že ho všechno bolí, lékař bezmocně rozpřáhne ruce. Jak lze takového pacienta léčit? Podráždění na obou stranách se zvyšuje, když doporučené testy nic neobjasní a léčba nezlepší pacientův stav.

Příznaky fibromyalgie

Nejobtížnějším a nejhůře zvladatelným příznakem fibromyalgie je bolest. Může se týkat části nebo celého těla. Obvykle začíná v křížové oblasti, odkud vyzařuje podél páteře do zadní části hlavy, ramen, loktů a rukou. Šíří se do boků a také do kolen a kotníků. Může vás bolet čelist a hrudník. Charakteristická je bolest tkání obklopujících klouby (periartikulární tkáně), tj. šlach, svalů a vazů.

Čím více pacient odpočívá, tím je bolest silnější. Pohyb rychle přináší úlevu. Bolest má různé formy – zvyšuje se, snižuje, může být hluboká, pulzující, bodavá. Často se objevuje necitlivost nebo brnění a ráno tzv. svalová ztuhlost. Pocit bolesti se shoduje s místy citlivosti, která se tradičně označují jako spoušťové body nebo bolestivé body.

Fotografie: Freepik

Objevují se však i další. Únava může být tak silná, že znemožňuje vykonávání jednoduchých úkonů a často vede k omezení samostatnosti. Nespavost je stejně nepříjemná, protože nedovoluje pacientovi zotavit se. Dalšími příznaky, které postižené trápí, jsou podrážděná střeva a močový měchýř, bolesti hlavy podobné migréně, syndrom neklidných nohou, poruchy paměti a soustředění, přecitlivělá kůže, vyrážky, suché oči a ústa, úzkost, deprese, zvonění v uších, závratě, poruchy zraku a koordinace.

Pacienti mají studené ruce a nohy a stěžují si na obstrukci v krku. Někdy se u nich objevuje nekontrolovatelné zrychlené dýchání, bušení srdce i v klidu, nadýmání břicha, žaludeční potíže, zácpa nebo sklon k průjmu a časté močení. Někteří pacienti považují problémy se soustředěním, neustálou bdělost a duševní únavu způsobenou fibromyalgií za nepříjemnější než fyzickou bolest.

Rizikové faktory fibromyalgie

Dostupný výzkum dosud neurčil přesnou příčinu fibromyalgie. Faktory, které mohou zvyšovat riziko jejího vzniku, jsou různé.

  • Pohlaví – většina případů fibromyalgie je v současnosti diagnostikována u žen, ale důvod tohoto rozdílu není jasný.
  • Věk – nejčastěji je fibromyalgie diagnostikována ve středním věku a riziko se s věkem zvyšuje. Fibromyalgií však mohou onemocnět i děti.
  • Rodinná anamnéza – pokud máte blízké příbuzné s fibromyalgií, může být riziko jejího vzniku vyšší.
  • Další prodělané nemoci a stavy – ačkoli fibromyalgie není formou artritidy, revmatoidní artritida (RA) může zvyšovat riziko vzniku fibromyalgie. Fibromyalgií trpí také přibližně 30 % lidí s lupusem.

Léčba fibromyalgie

Fibromyalgii nelze překonat žádnými léky. Místo toho se léčba zaměřuje na zmírnění příznaků a zlepšení kvality života pomocí léků, strategií samoléčby a změny životního stylu. Některé prostředky však mohou přinést výraznou úlevu. Do této skupiny patří antidepresiva, která se někdy používají k léčbě bolesti a únavy způsobené fibromyalgií. Tyto léky mohou také působit na obnovení rovnováhy neurotransmiterů a zlepšení kvality spánku.

Nejčastěji však pacienti užívají léky proti bolesti, i když jejich účinnost je nízká. Pokud je bolest mírná, sáhnou pacienti po volně prodejných lécích proti bolesti, jako je paracetamol, aspirin, ibuprofen nebo naproxen. Tyto léky mohou snížit hladinu bolesti, zmírnit nepříjemné pocity a pomoci pacientovi lépe se s nimi vyrovnat. Mohou dokonce pomoci pacientovi lépe spát.

Opioidy se předepisují také k úlevě od bolesti. Studie však neprokázaly jejich dlouhodobou účinnost. Kromě toho se jejich dávkování obvykle rychle zvyšuje, což může pro osoby užívající tyto léky představovat zdravotní riziko. Tramadol je jedním z opioidů, které jsou nejvíce spojovány s úlevou při fibromyalgii.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]