Krevní skupiny jsou důležitější, než si mnoho lidí myslí. Naučte se podle nich stravovat

Mnoho lidí má krevní skupiny spojeny jen s darováním krve. Víte ale, že byste se podle nich měli i stravovat? Pokud jste pravidelnými sportovci, jistě už jste zaznamenali, že pohybem trochu trpí vaše klouby. Cvičit tak, abyste si neškodili, není tak úplně snadné a mnoho lékařů i trenérů varuje, že špatným sportem můžete nadělat více škody než užitku. Jak na to?

Podle nejnovějších poznatků řada odborníků doporučuje konzumaci potravin dle krevní skupiny. Když totiž vynecháte určité potraviny, vyhnete se tzv. lektinům, které ohrožují zdraví vašich kloubů.

  • Pro krevní skupinu typu 0 se vyhněte pšenici, kukuřici a bramborám.
  • U typu A se vyvarujte červeného masa, kravského mléka a fazolí.
  • Pro krevní typ B raději nejezte arašídy a pohanku.
  • Krevní typ AB by se měl vyhýbat kuřecímu masu, paprikám, sezamovému oleji a semínkám.

Ve zdravém těle jsou klouby k sobě upevněny pomocí kloubního pouzdra a jsou chráněny chrupavkou. V kloubním pouzdru je menší volný prostor tak, aby se tam kloub mohl volně pohybovat a reagovat na pohyb těla. Problém ale nastává, když dojde k zánětu a ten může postoupit až daleko, že dojde k prasknutí chrupavky. Kosti pak dřou o sebe, což je samozřejmě nesmírně bolestivé. Dá se proti tomu nějak bránit? Základem je dobrá výživa, která podpoří tělo, a také investice do vhodného ochranného vybavení při sportu, jehož cílem bude minimalizovat riziko zranění.

Jídlo podle krevních skupin

Lektiny jsou proteiny, které se vyskytují v mnoha potravinách. Často chemicky reagují s antigeny krevních skupin. Budete-li ale jíst jídla dle krevních skupin, může se vám podařit se lektinu zcela vyhnout, a tak chránit své klouby před poškozením.

Cvičení podle krevních skupin

Lidé s krevní skupinou 0 nemají prospěch z mírnějších cvičení, jako je jóga nebo tai chi. Namísto toho se k jejich krevnímu typu hodí intenzivní cvičení, které zapojuje kardiovaskulární systém a muskuloskeletální systém. Lidé s artritidou nebo chronickými chorobami však musí postupovat opatrněji a zařadit namísto intenzivního cvičení například rychlou chůzi.

Krevní skupina A by se měla zaměřit na uklidňující cvičení, jako je jóga a lehká aerobní cvičení. Bude to pro ně nejlepší aktivita, která podpoří jejich zdraví a vitalitu.

U krevních skupin B a AB je dosaženo regulace stresu a posílení celkové kondice při zachování rovnováhy mezi mírnou aerobní aktivitou a cvičením pro zklidnění jako je třeba jóga či pilates.

Je tedy dobré přizpůsobit svůj pohyb svému krevnímu typu. Pokud svůj krevní typ neznáte, je nejlepším řešením zajít třeba darovat krev, kde svou skupinu snadno zjistíte, a navíc uděláte něco všeobecně prospěšného. S pomocí těchto triků ochráníte své klouby před vlivy lektinů a zachováte si déle pohyblivost a pružnost bez bolesti. Je to snadné a zvládne to naprosto každý. Jde přeci o zdraví vašich kloubů, které vám musí vydržet celý život.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]