Když srdce volá o pomoc. Neignorujte příznaky srdečních onemocnění, mohou vás včas upozornit na ohrožení života

Fotografie: Depositphotos

Kardiovaskulární onemocnění jsou nejčastějšími příčinami úmrtí. Poslouchejte varovné signály svého srdce, včasná detekce problému může zachránit život, říká lékař Gerhard Whitworth.

Tisíce a tisíce lidí ročně zemřou na srdeční onemocnění nebo infarkt. Statistiky jsou neuvěřitelné a čísla každý rok stoupají. Onemocnění srdce může postihnout muže i ženy a už dávno není pravda, že do rizikové skupiny patří především starší jedinci. Moderní doba plná shonu a stresu už dopadá i na mladší ročníky. Neignorujte varovné signály vašeho srdce, mohou vám napovědět, že nepracuje správně.

Bolest na hrudi nebo v paži

Neobvyklá bolest v levé paži spojená se srdcem je klíčovým příznakem srdečního infarktu. Muži zpravidla pociťují nepříjemný stav pouze v levé ruce, zatímco ženy prožívají stejnou bolest v obou pažích až k lokti. Pokud se ještě ke všemu šíří k hrudníku, nikdy ji neignorujte. Včasná detekce infarktu je klíčová pro záchranu života.

Fotografie: Freepik

Dlouhodobý suchý kašel

Neustálý kašel nebo také dušnost mohou být rovněž symptomy problémů se srdcem. V plicích se hromadí tekutina a způsobuje potíže, jako je dýchavičnost při cvičení, větší námaze nebo stresu. To všechno mohou být znamení, že se v našem těle děje něco špatného. Přetrvávající kašel pak může způsobit selhání srdce nebo plic. Zajděte si proto k lékaři co nejdříve, aby mohl určit přesnou diagnózu.

Fotografie: Freepik

Otoky nohou, chodidel i kotníků

Selhávající srdce má na svědomí hromadění tekutiny v organismu, což způsobuje otoky nejčastěji dolních končetin, především chodidel a kotníků. Příznakem může být i náhlý nárůst hmotnosti.

Problému si nemusíte na první pohled všimnout, ale jakmile zjistíte, že jsou vám náhle těsné boty, po ponožkách zůstávají známky otlačení nebo nedokážete sundat prstýnek z prstu, můžete se potýkat se zadržováním vody v těle. Při nevysvětlitelném výskytu otoků neváhejte navštívit lékaře.

Fotografie: Freepik

Snížená chuť k jídlu a nevolnost

Pacienti se srdečním onemocněním pociťují ztrátu chuti k jídlu. I když jste naposledy jedli před několika hodinami a za normálních okolností by vás už trápil hlad, neděje se tak. To je z toho důvodu, že vaše játra, která jsou zodpovědná za trávení, jsou obalena tekutinou, která ovlivňuje trávicí systém, a narušuje tak celý proces. Může přijít i bolest žaludku.

Fotografie: Freepik

Vysoká úroveň úzkosti

Nadměrný stres, pracovní zátěž, špatné stravovací návyky a mnoho dalších faktorů může zvýšit úroveň úzkosti, která výrazně ovlivňuje funkci srdce. Zvýšená hladina stresu vede k vysokému krevnímu tlaku a nepravidelnému srdečnímu tepu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]