Jídlo se jí také očima aneb barvy na talíři – terapie jídlem

Barvy jsou u nás ještě stále podceňovány, ať už se to týká barev oblečení či v interiéru. Přitom prokazatelně ovlivňují naši psychiku. Není tedy nejmenší důvod nevěnovat jim pozornost, zvlášť při stravování.

Jídlo nehraje roli pouze jako něco, co zasytí, ale má prokazatelně terapeutické schopnosti. Klesne-li nám nálada či energie, můžeme to správným jídlem vyřešit. Velkou roli mimo chuti hraje také vnímání očima. Tedy nejen žaludek, ale i oči mají z jídla potěšení, je-li hezky a barevně servírováno.

Terapie jídlem se osvědčuje především ve chvílích únavy a skleslé nálady. Hlavní slovo má na talíři zejména červená, zelená, žlutá a oranžová. Přičemž jde samozřejmě pokaždé o zbarvení přírodní, ne umělé.

Červená a oranžová

Červená barva je vhodná při nechutenství a svou roli hraje také v oblasti sexuálního apetitu. Příkladem může být látka kapsaicin obsažená v paprikách. Rovněž jahody jsou považovány za přírodní afrodisiakum. Betakaroten v mrkvi či ředkvičkách působí proti volným radikálům a platí za přírodní životabudiče, především díky vitamínu C. Jako barva působí červená hodně povzbudivě.

Žlutá

Probouzí v člověku pozitivní energii. Jen si zkuste představit, jak na vás po dlouhé zimě pozitivně působí první sluneční paprsky. Louky plné pampelišek. Žlutá přispívá k pocitům radosti. Povzbuzuje apetit – proto bývá hojně využívanou barvou v restauracích a rychlém občerstvení. Na talíři je to kukuřice, paprika, vejce, citrusy, mango, ananas a další. Žlutá zahání deprese a splíny.

Zelená

Tato barva je spojována s nadějí a přivádí člověka k rovnováze. Zelená by na vašem talíři chybět rozhodně neměla. Největší bonus přináší listová zelenina, brokolice a jiné druhy zeleniny s obsahem hořčíku, který lidské tělo pro správné fungování nezbytně potřebuje.

Endorfiny

Pokud něco konzumujeme, co lahodí nejen našemu jazýčku, ale také očím (třeba krásně naaranžované čokoládové bonbony), vytváří se v těle endorfin (hormon štěstí). Je prokázáno, že dokáže zmírňovat bolest. Pro někoho to může být čokoláda, pro jiného barevná ovocná mísa.

Barevná skladba talíře počítá spíš se syrovou stravou, ale přidání smetanového sýru, plátek narůžovělé šunky, vajíčko s jasným žloutkem, krásně propečený hnědý chléb a další barevné potraviny, účinky klíčových barev ještě zvýší. Na konci náročného dne není od věci konzumovat celou barevnou paletu se sklenkou zářivého červeného vína. Ať vám skladba vašeho talíře přináší nejen chuťový zážitek, ale i pastvu pro oko.

Obrázek: pixabay.com