Jednoduché a zároveň účinné domácí prostředky k zastavení rýmy

Rýma je velmi nepříjemný stav, kdy naše nosní dírky neustále vypouštějí tekutinu. K tomu dochází v důsledku přetížení a zánětu nosních cest a dutin a je to způsobeno většinou virovou infekcí známou jako nachlazení. Alergie nebo sinusové infekce vedou k otoku vnitřních výstelek nosu.

Zánět způsobený virem zvyšuje prosakování tekutiny z krevních cév do sliznice nosu a také přímo do nosu. To vede k nabobtnání výstelky nosu, což má za následek zablokování proudu vzduchu a výtoku z nosu (známé, jako ucpaný nos).

Pokud se u vás vyskytují mimo rýmy ještě i další příznaky, jako je kašel, horečka nebo bolest v krku, je lépe vyhledat lékařskou pomoc a zjistit základní příčinu. Pokuste se zjistit příčinu rýmy, protože příčiny rýmy diktují potenciální léčbu. Pokud je to kvůli alergiím, pak je možné vzít antihistaminikum, je-li rýma způsobena nachlazením / nemocí, můžete zkusit některé domácí prostředky k úlevě.

Domácí prostředky k zastavení rýmy

  • Snažte se pravidelně smrkat a čistit nos, případně použijte sprej do nosu.

  • Jemně masírujte nos a oblast mezi očima a ušními lalůčky, abyste zmírnili sinusový tlak a zpomalili tok rýmy. Na každou nosní dírku působte mírným tlakem, tak, aby se pomalu zavírala a otevírala, následně třete oblast nad očima a ušní lalůčky.

  • Použijte páru, abyste zmírnili nepohodlí, omezíte tak produkci hlenu. Zkusit můžete horkou sprchu nebo koupel, zapnout domácí zvlhčovač, nebo naklonit hlavu nad misku s horkou vodou a vdechovat páru. Do vody můžete přidat i bylinky nebo mořskou sůl.

  • Použijte k vypláchnutí nosu slanou vodu a uvolněte hlen. Zkusit můžete konvičkování, stříkačku nebo jiný produkt určený pro výplach nosu.

  • Namočte ručník do horké vody a položte jej na obličej, abyste zmírnili sinusový tlak a otevřeli nosní průchody.

  • Nakrájejte na menší kousky cibuli a umístěte ji poblíž postele nebo prostě tam, kde se nacházíte. Éterické oleje z cibule pročistí nos a navíc působí dezinfekčně. Připravit si můžete i cibulový sirup.

  • Vincentka – můžete ji pít, použít ve spreji k pročištění a uvolnění nosu nebo k inhalaci. Pomáhá udržovat zdravou nosní sliznici, zvlhčuje ji a chrání před infekcí. Používat ji můžete jako lék, ale i jako prevenci.

Obrázky: pixabay.com