Hluboké kožní vrásky nemusí být jen estetickým problémem. Mohou značit vážnější zdravotní problémy

Fotografie: Depositphotos

Pro většinu lidí je vzhled jejich kůže důležitý a není se čemu divit, vždyť ji vidí každý. Hluboké vrásky ovšem nejsou jen vizuálním problémem, mohou značit i zdravotní komplikace, říká lékař Michael Dansinger.

Jestliže jste si všimli, že se vám na nějakých místech na těle začaly z ničeho nic dělat hluboké vrásky, rozhodně byste to neměli ignorovat. Všechny části těla jsou mezi sebou propojené a pokud něco není v pořádku, může se to projevit různě. Měli byste tedy být na sebe opatrní a pozorně pozorovat všechny signály, které vám tělo vysílá.

Může se jednat o projev cukrovky

Možná jste začali registrovat, že se vám tmavé a silné vrásky pomalu ale jistě tvoří na krku, pažích a na břiše. V tom případě byste si měli okamžitě nechat změřit hladinu cukru v krvi. Protože právě cukrovka či obezita tyto skvrny, které lze nazvat acanthosis nigricans, může způsobit. Většina lidí další příznaky nemá, ale občas také zapáchají nebo svědí.

Fotografie: Freepik

Můžete mít poruchy štítné žlázy

Štítná žláza je malá žláza, která je umístěna na spodní části krku a vylučuje dva typy hormonů. Ty se nazývají T3 a T4 a v kalorickém metabolismu hrají zásadní roli. Regulují totiž tělesnou teplotu, srdeční frekvenci, zasahují do trávicích činností, působí na nervový systém a pro zdraví pokožky, vlasů a nehtů jsou zásadní.

První známky toho, že nefunguje dobře, se objevují právě v podobě hlubokých vrásek na pažích a prstech. Postiženy mohou být i nohy, hlava či krk.

Fotografie: Freepik

Ženy mohou být náchylné na zlomeniny

Studie, která studovala 114 žen v menopauze, zjistila, že hluboké vrásky na obličeji a krku mohou naznačovat riziko náchylnosti ke zlomeným kostem. Jak je to možné? Ženy s těmito projevy jsou náchylnější ke snížení hustoty kostí v bedrech a páteři. Prohlubování vrásek je známkou toho, že tělo produkuje málo kolagenu.

Fotografie: Freepik

Nedostatek Omega 3 mastných kyselin

Omega 3 mastné kyseliny jsou součástí skupiny živin, které jsou nazývány lipidy. To jsou tuky, jež jsou ve vyvážené stravě nezbytné a bez nichž se dá jen těžko fungovat. Zajišťují správné fungování nervového systému a pomáhají tělu produkovat buňky. Jsou nejdůležitějším zdrojem energie v těle a hluboké vrásky či vyrážky značí jejich nedostatek v těle.

Zdroj: WebMD