Mezi následky nadměrné konzumace cukru nepatří jen obezita. Způsobuje i únavu a vysoký krevní tlak

Fotografie: Richenza / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Následků zvýšené konzumace cukru je mnoho. Očekávat můžete nejen změny ve vzhledu, ale také zdravotní potíže, které mohou vést k rozvoji vážných onemocnění.

Vyhnout se cukru není zcela možné, i když je pro vaše zdraví nezbytné snažit se omezit příjem přidaných cukrů, jsou hojně zastoupeny téměř v každém jídle. Vašemu tělu ale nepřináší žádný užitek, neobsahují prospěšné živiny a jejich zvýšená konzumace přispívá k rozvoji mnoha nemocí. Nadměrný příjem cukru se projevuje několika příznaky, říká doktorka Amy Richter.

Okamžitě se projeví na vaší pleti

Jídelníček plný cukru se ihned projeví na vaší pleti. Přestože netrpíte na akné, vysoká konzumace cukru způsobí, že se na vaší pleti objeví nevzhledné pupínky. Může za to náhlý nárůst hladiny cukru v krvi a inzulínu, což vede k produkci zánětu a mastnoty. Výsledkem je rozvoj akné.

Nárůst tělesné hmotnosti

Zřejmě není žádným překvapením, že nadměrná konzumace cukru zvyšuje tělesnou hmotnost. Jak je uvedeno na HealthLine. Největším strašákem pro vaši váhu jsou slazené nápoje. Přidaný cukr v nich obsažený je hlavní příčinou obezity. Fruktóza přispívá k hladu a touze po jídle, především po nezdravých svačinkách. Hodně cukru, hodně jídla… Následkem není nic jiného než nadváha a obezita.

Únava a nízká hladina energie

Pokud se cítíte unavení i po kvalitním spánku, je třeba najít příčinu. Zpravidla je na vině špatná strava, konkrétně příliš mnoho cukru. Ten se snadno vstřebává a tráví, proto vás přepadá únava a jste často bez energie. Během dne jste málo produktivní a nedokážete se dlouho soustředit, jak informuje server EveryDayHealth.

únava ze špatného jídla
Fotografie: Freepik

Pozor na vysoký krevní tlak

Příčiny vysokého krevního tlaku jsou různé, jednou z nich může být i nadměrná konzumace cukru. Vysoká hladina cukru v krvi může poškodit výstelku krevních cév, což pomáhá lipidům, jako je například cholesterol, zůstávat na stěnách cév, dochází pak k jejich kornatění a zvyšování krevního tlaku a také k rozvoji srdečních chorob.

Snížení krevního tlaku podomácku není žádná věda. Spolehlivě pomůže i draslík a dostatek pohybu

Další rizika konzumace cukru

Následků zvýšené konzumace cukru je spousta od zdravotních potíží až po estetické nedokonalosti. Kromě výše uvedených důsledků způsobuje cukr mnoho dalších problémů, například:

  • riziko rozvoje onemocnění ledvin;
  • negativně ovlivňuje zdraví zubů;
  • může způsobit dnu;
  • pokles kognitivních funkcí.

Nicméně jak již bylo uvedeno, zcela vynechat cukr ze svého jídelníčku nelze. Ovšem není cukr jako cukr. V tomto případě je potřeba omezit jednoduché sacharidy a vědět, jaká dávka cukru je během dne adekvátní a bezpečná. O tom všem jsme se již zmiňovali na Zdravém Stravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]