Pro boj s hemoroidy je možné vybrat přírodní metody. Záchrana je na dosah ruky

Fotografie: Scientificanimations / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Každému se občas stane, že ho svědí oblast konečníku. Zde najdete vysvětlení, o jaký problém se ve skutečnosti jedná a jak ho můžete vyřešit.

Hemoroidy jsou problém, který může postihnout jak muže, tak i ženy. Jedná se o bolavý důsledek podráždění cévních žilních tkání v okolí konečníku zadržující stolici, jenž vám dokáže nepěkně znepříjemnit den – většinou si jich můžete všimnout tak, že se vám v oblasti konečníku objeví menší hrudka. Mezi nejčastější příznaky pak patří pálení a svědění, tudíž je opravdu nelze jen tak přehlédnout. Většina lidí však problém raději přetrpí, než aby zašli ke svému lékaři, což se může značně odrazit na jejich zdraví, říká lékařka Monisha Bhanote.

Hemoroidy a svědění

Hemoroidy jsou známé tím, že zadržují stolici z konečníku. Když jsou však podrážděné a zanícené, mohou člověku způsobit značné potíže – a to zejména pocit pálení a svědění. Mnoho lidí, kteří se s tímto problémem potýkají, však odkládají návštěvu lékaře s tím, že je to během několika dní přejde. Abyste si mohli od bolesti ulevit i vy, můžete použít některé domácí prostředky, jež vám pomohou ulevit si od nesnesitelné bolesti a zbavit se hemoroidů co nejdříve. Níže se můžete seznámit s těmi nejlepšími z nich.

Aloe vera

Aloe vera patří mezi nejužitečnější léčivé prostředky vůbec, a to zejména co se týče zdraví vaší pokožky. Přináší totiž protizánětlivé vlastnosti, díky nimž dokáže zmírnit bolest a svědění hemoroidů (rychle a efektivně). Stačí na postižené místo nanést trochu gelu, který je dužinou v listech, a nanést ho přímo na postižené místo. Bolest a otok brzy ustoupí a vy budete opět zdraví jako rybička.

dužina aloe vera
Fotografie: Pixabay

Jablečný ocet

Na bolestivé místo můžete aplikovat další přírodní látky, které zklidňují a hojí bolestivé hemoroidy – zkuste použít například jablečný ocet. Stačí vzít kousek vaty, namočit ho do tohoto oblíbeného domácího prostředku a přiložit přímo na postižené místo. To vám pomůže zmírnit zánět a neustálé bolesti v konečníku. Pokud chcete, můžete také zkusit smíchat ocet s medem a nápoj následně vypít. Tato kombinace vám pomůže zlepšit zdraví trávicího traktu a zabránit zácpě.

Česnek

Dalším skvělým prostředkem, který vám pomůže v boji proti bolestivým hemoroidům, je česnek. Do hrnce s vroucí vodou vložte tři stroužky česneku a tři bobkové listy. Ty nechte vařit alespoň 10 minut, poté hrnec odstavte z ohně a nechte směs zcela vychladnout. Nakonec stačí roztok třikrát denně aplikovat na hemoroid, dokud nezmizí. Léčba by vám neměla zabrat déle než několik dní.

Brambory

Ano, obyčejné brambory mají odvodňující účinek, a proto vám mohou pomoci snížit otok způsobený bolestivými hemoroidy. Stačí nakrájet a rozemlít tuto oblíbenou zeleninu na lepkavou pastu a tu rozetřít přímo na postižené místo. Poté nechte bramborovou pastu zcela zaschnout a okamžitě zaznamenáte výsledky. Proces opakujte každý den, dokud problém zcela nezmizí.

Dřepněte si při vyprazdňování

Další důležitý bod pro prevenci a léčbu hemoroidů je dřepění při vyprazdňování. Pokud si totiž na toaletu sednete obyčejným způsobem, příliš namáháte střeva, aby se rozhýbala, což může vést k nátlaku na žlázy a následný vznik hemoroidů. Jestliže si však na toaletu dřepnete, vaše stolice bude mít pohodlnější průchod ven, což znamená menší riziko vzniku hemoroidů.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]