Svědí a pálí, to jsou nepříjemné hemoroidy. Přírodní prostředky rychle uleví od bolesti a zároveň fungují jako prevence

Fotografie: Armin Kübelbeck / Creative Commons / Attribution 3.0

Hemoroidy neboli krvácející uzliny jsou jedním z nejčastějších civilizačních onemocnění. Podle statistik pravidelně postihují každého druhého Čecha. 

Hemoroidy neboli krvácející uzlíky jsou přirozené struktury konečníku. Tyto krví naplněné polštářky uzavírají anální kanál a spolu se svěracími svaly řídí vylučování. Hemoroidy představují nepříjemný problém, který však lze řešit, říká lékařka Lauren Castiello. K patologickému stavu hemoroidů dochází, když se uzliny příliš roztáhnou a naplní krví, z níž se pak nemohou zcela vyprázdnit, což bolestivě ovlivňuje pohodlí toalety. V důsledku nahromadění krve může dojít k zánětu uzlin a análních tkání. Tímto onemocněním trpí velké množství Čechů, v životě se s tímto problémem setká až každý druhý z nás.

Příčiny hemoroidů

Příčiny hemoroidů, známých také jako anální varixy, jsou rozsáhlé a nezávislé na věku. Jistě jim svědčí sedavý, neaktivní způsob života – hemoroidy často trpí kancelářští pracovníci, profesionální řidiči a náruživí hráči počítačových her. Mnohdy se vyskytují také u lidí, kteří jezdí na koni, a cyklistům.

Rektální varixy často souvisejí se špatnou stravou – nedostatek vlákniny a příliš málo tekutin může vést k zácpě, která způsobuje nadměrné roztažení anální sliznice. U žen v pokročilém těhotenství se hemoroidy také objevují – plod může vyvíjet tlak na žilní systém, což brání správnému průtoku krve a způsobuje střevní potíže. V jiném případě má na roztažení hemoroidů vliv porod – související nadměrné tlačení může krvácející uzliny roztáhnout a způsobit bolestivé hemoroidální onemocnění.

model střeva
Fotografie: Freepik

Pacienti s hemoroidy mají tendenci mít vyšší klidové napětí análního kanálu – to znamená, že hladké svaly análního kanálu bývají napjatější než průměr. Zácpa tyto problémy ještě zhoršuje, protože námaha při stolici zvyšuje tlak v řitním kanálu a tlačí hemoroidy do svěračů. Konečně, pojivové tkáně, které podpírají a drží hemoroidy na místě, mohou s věkem slábnout, což způsobuje jejich vyklenutí a vypadávání.

Hemoroidy však nejčastěji postihují osoby starší 50 let, u nichž zpomalená střevní peristaltika podporuje vznik varixů. Hemoroidy se nejčastěji vyskytují u obézních osob, u lidí, kteří se potýkají s průjmy vyvolanými projímadly, u žen po několika porodech, a u pacientů po operacích konečníku a perinea.

Jak předcházet hemoroidům?

Nejlepším způsobem prevence hemoroidů je udržovat stolici měkkou, aby mohla při vyprazdňování snadno projít konečníkem. Chcete-li hemoroidům předcházet a zmírnit jejich příznaky, řiďte se těmito radami:

hemoroidy na wc
Fotografie: Freepik
  • Jezte více ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků. Tím změkčíte stolici a zvětšíte její objem, což vám pomůže vyhnout se napínání, které může způsobit hemoroidy. Pomalu přidávejte do stravy vlákninu, abyste se vyhnuli problémům s plynatostí.
  • Pijte hodně tekutin. Každý den vypijte šest až osm sklenic vody a jiných tekutin (ne alkoholu), abyste si udrželi měkkou stolici.
  • Zvažte užívání doplňků stravy s vlákninou. Většina lidí nepřijímá ve stravě dostatečné množství doporučené vlákniny – 20 až 30 gramů denně. Volně prodejné doplňky vlákniny, jako je psyllium nebo metylcelulóza, zlepšují celkové příznaky a krvácení z hemoroidů.
  • Nenamáhejte se. Napínání a zadržování dechu při pokusu o stolici způsobuje větší tlak v žilách dolní části konečníku.
  • Jděte, jakmile pocítíte nutkání. Pokud čekáte na stolici a nutkání odezní, stolice může vyschnout a hůře se vyprazdňovat.
  • Cvičte. Zůstaňte aktivní, abyste předešli zácpě a zmírnili tlak na žíly, který může vznikat při dlouhém stání nebo sezení. Cvičení vám také pomůže snížit nadváhu, jež může přispívat ke vzniku hemoroidů.
  • Vyhněte se dlouhému sezení. Příliš dlouhé sezení, zejména na toaletě, může zvýšit tlak na žíly v konečníku.
  • Dbejte na intimní hygienu.
  • Vyhýbejte se análnímu sexu (to také chrání před sexuálními chorobami).
  • Noste kvalitní bavlněné spodní prádlo.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]