Konec zarůstajícím chloupkům. Bolest nebo svědění v často postižených oblastech bude minulostí

Fotografie: Depositphotos

Zarůstající chloupky jsou častým problémem po holení, trhání nebo voskování. Abyste se jich zbavili, zkuste několik domácích tipů, které vám pomohou.

Jak zarůstají chloupky zpět do pokožky, můžete si všimnout drobných kulatých hrbolků nebo ucpaných pórů naplněných hnisem nazývaných pustuly. V některých případech může kůže kolem zarostlých chloupků ztmavnout. Můžete také pociťovat bolest nebo svědění v okolí postižené oblasti. Lidé s hustými, kudrnatými chloupky mají větší tendenci k zarůstání než jedinci s jemnými, řídkými chloupky. Zde je návod pro každého, jak takové situaci předejít, nebo se zarostlých chloupků zbavit. Více prozradila lékařka Xixi Luo.

Kdy dochází k zarůstání chloupků?

Při holení – krátké chloupky se mohou stočit a zarůstat zpět do pokožky. Tělo na ně poté reaguje, jako by to byl cizí předmět. Tehdy začínají příznaky, včetně bolesti, svědění, zarudnutí nebo otoku. Abyste tomu zabránili, je vždy dobré před holením provést exfoliaci odumřelých kožních buněk. Zarostlé chloupky se ve většině případů obejdou bez ošetření. Pokud se však na vašich nohách objevují zarudlá, hnisavá a bolestivá místa, máte několik možností.

Přikládejte teplé obklady

Na oblast přikládejte teplé obklady. Navlhčenou žínkou nebo měkkým zubním kartáčkem můžete krouživými pohyby přetřít pokožku. Teplé obklady aplikujte v 10minutových intervalech, 3 až 4krát denně. Zarostlé chloupky změknout a zarudlé místo se rychleji zotaví.

Opatrně vytáhněte chloupky pinzetou

Když jsou zarostlé chloupky viditelné a občas se vynoří z pokožky, použijte sterilní pinzetu nebo jehlu k jemnému vytažení chloupku. Nerýpejte do kůže, mohlo by dojít k infekci. V žádném případě si pustulu nemačkejte, abyste z ní chloupek nebo hnis dostali, jako máte například tendenci u ucpaných pórů na nose.

holení nohou žiletkou
Fotografie: Pexels

Přestaňte odstraňovat chloupky v této oblasti

Přestaňte se voskovat, holit a trhat v oblasti, kde máte zarostlé chloupky. Pokud budete pokračovat v holení, citlivou část na těle ještě zhoršíte. Škrábání nebo trhání zarostlých chloupků jen zvětší nepohodlí. Může to dokonce vést k infekci kůže a zanechat po sobě ošklivé jizvy.

Léčivý olej z čajovníku

Olej působí jako antiseptický čisticí prostředek. Smíchejte 1 polévkovou lžíci olivového oleje se 3 polévkovými lžícemi oleje z čajovníku, tedy tea tree olej, dobře vmasírujte do postiženého místa a před umytím nechte působit 10 až 15 minut. Postup opakujte 3× denně, dokud zarostlé chloupky nezmizí.

Exfoliace neboli odstranění suché pokožky

Vytvořte si směs pro domácí peeling pokožky. Použijte šálek kávy, 1 šálek cukru, ½ šálku kokosového oleje, ½ lžíce skořice a 1 polévkovou lžíci vanilkového extraktu. Kokosový olej rozehřejte a nechte vychladnout, dokud nebude vlažný, přidejte zbytek ingrediencí a dobře promíchejte. Aplikujte na postižené místo a nechte 10 minut působit, tím se chloupky nadzvednou a snadněji vypadnou.

Zdroj: Healthline, NHS

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]