Když střeva nefungují tak, jak mají aneb Jak řešit situaci, při které se nemůžete vyprázdnit na WC

Fotografie: Depositphotos

Osvojte si tyto jednoduché osvědčené návyky, které vám pomohou bránit se před zácpou nebo zmírnit její průběh.

Zácpa dokáže nepěkně pokazit den, a protože nám většina léků ne vždy dokáže s touto nepříjemností pomoci, je důležité vědět, co dělat, abyste se jí dokázali účinně a rychle bránit. Níže se tak můžete podívat na osvědčené způsoby, které pokud budete pravidelně dodržovat, nejenže si od zácpy ulevíte, ale také budete schopni jí do budoucna předcházet, říká lékařka Alana Biggers.

Pijte dostatek vody

Voda tvoří podstatnou část našeho těla, a proto je její pravidelný přísun klíčový pro naše celkové zdraví. Abyste si tedy ulevili od zácpy a do budoucna se před ní co nejpečlivěji chránili, měli byste každý den vypít dostatečné množství tekutin, které u dospělého člověka bývá v průměru dva až tři litry. Nečekejte na to, až budete mít pocit žízně, berte si s sebou láhev s vodou ke každé příležitosti a pijte pravidelně.

Jezte více vlákniny

Vláknina je jednou z nejdůležitějších složek potravy, protože napomáhá našemu trávicímu systému vykonávat jeho funkci efektivně a bez jakýchkoliv problémů. Pokud tedy zvýšíte její příjem, nejenže si ulevíte od zácpy, ale také zajistíte, že vaše trávení bude probíhat v pořádku a vy se již nebudete potýkat s žádnými zažívacími potížemi. Zkuste do své stravy zařadit především celozrnné obiloviny, luštěniny, ovoce, zeleninu a různá semínka.

Fotografie: Pexels

Použijte sílu projímavých potravin

Pokud prášky již nezabírají, nabízí se řešení ve formě použití síly projímavých potravin, což je navíc mnohem přirozenější a mnohem zdravější volba. Abyste si ulevili, zkuste do svého jídelníčku přidat například řepu, dýni, cibuli, česnek, fíky, hrušky, švestky, meruňky, borůvky, kysané zelí či různá semínka a nezapomeňte na ořechy.

Jezte probiotické potraviny

Probiotické potraviny podporují zdraví našeho střevního mikrobiomu, který bývá v případě zácpy většinou narušen. Přestože si většina lidí myslí, že probiotika lze přidat do jídelníčku pouze pomocí doplňků stravy, existují běžně dostupné potraviny, které to naštěstí dokážou také – jde především o mléčné výrobky, jako je kefír, jogurt, zakysané mléko, a kvašenou zeleninu, zejména kysané zelí a červenou řepu.

Zbavte se veškerého stresu

Jedním z hlavních problémů, které vedou k neurogenní zácpě, je přílišný stres a psychické napětí – tomuto stavu byste se měli vyvarovat obecně, neboť má velmi neblahý vliv na naše zdraví obecně. Pokud se tedy trápíte a z ničeho nic vás dostala ještě zácpa, zkuste použít relaxační dechové techniky, zajděte si na jógu a užívejte doplňky stravy bohaté na hořčík.

Přidejte do svého jídelníčku oleje a mastné kyseliny

Zdravé rostlinné oleje, jako je zejména olivový olej, povzbuzují tok žluči, která stimuluje střevní peristaltiku. Pokud je tedy začnete přidávat do svého jídelníčku častěji, zácpa určitě zmizí, a navíc zabráníte tomu, aby se ještě objevila. Dále je také vhodné jíst ryby, které obsahují omega-3 mastné kyseliny. Ty kromě zdravotních přínosů pro náš trávicí systém napomáhají také správné funkci našeho srdce.

Udělejte si vývar

Rybí, kuřecí, vepřový nebo hovězí vývar má skvělý projímavý účinek, který vám dokáže účinně pomoci od nesnesitelné zácpy. Zkuste ho konzumovat alespoň dvakrát denně spolu s ostatními doporučenými potravinami a určitě se vám udělá již brzy mnohem lépe.

Zdroj: Healthline