Nebezpečná znaménka je třeba rozeznat od těch nerizikových. Prozradí je i barva a velikost

Fotografie: Freepik

Znaménka na pokožce není dobré podceňovat, ať už jde o pihy, nebo malé výrůstky. Může jít totiž o příznak nebezpečné rakoviny.

Mnoho lidí podceňuje znaménka na své pokožce, která mohou být v některých případech varováním před rakovinou kůže. Ať už jde proto o pihy, sebemenší výrůstky, nebo mateřská znaménka, nikdy byste neměli ignorovat jakékoli nové změny. Podle lékařky Christiny Chun může být v tomto případě kromě pravidelných návštěv dermatologa skvělým pomocníkem pravidlo ABCDE, které slouží jako jednoduchý návod na samovyšetření a včasné rozpoznání možného rizika.

Rozpoznání nebezpečných znamének od těch bezpečných

Znaménka na pokožce je dobré sledovat, protože jakékoli změny s nimi spojené mohou být předzvěstí nebezpečného onemocnění. Pravidlo ABCDE začíná asymetrií, což znamená, že pokud je piha či jiný výrůstek nepravidelného tvaru, možná je na čase vyhledat odborníka. Běžná znaménka jsou většinou při rozdělení na dvě poloviny stejná. Písmeno B poté označuje okraje (bordura) a říká, že jsou u těch nebezpečných nepravidelné, zubaté či nejasné.

Dalším písmenem je C a souvisí s barvou (color). Normální znaménka totiž mají obvykle jen jednu barvu, ovšem ta nebezpečná mohou mít odstínů více. Nejčastěji jde o černou, červenou, bílou nebo modravou barvu v jednom. D poté varuje před průměrem (diameter), protože riziková mohou být zpravidla znaménka větší než 6 mm. Není to však podle serveru Healthline pravidlem. Posledním faktorem je vývoj, tedy evolution (E).

Hlubokou žilní trombózu prozradí typické příznaky. Patří mezi ně i otoky a změny barvy kůže

znaménka na kůži
Fotografie: Unsplash

Ignorovat byste podle něj neměli jakékoli změny velikosti, tvaru, barvy, povrchu nebo pocitu znaménka. Obzvláště důležité je vyhledat dermatologa v případě, že začalo již krvácet, často svědí, bolí nebo se neustále loupe. Podceňovat podle doktorky Raechele Cochran Gathers rozhodně není dobré ani nová znaménka, která se od těch ostatních výrazně liší. Obecně je pak dobré chodit na vyšetření pokožky jednou do roka. Na Zdravém Stravování jsme také psali o rizicích spánku s mokrými vlasy.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]