Žena si během a po porodu prošla skutečnou noční můrou. Chování lékařů rozeštvalo celý internet

Fotografie: Nevit Dilmen (talk) / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Žena si během porodu i při následné péči připadala v porodnici jako nevítaný host. Naprostá ztráta soukromí a nedostatek podpory. Do porodnice zaslala stížnost.

Porod je stresující pro každou matku, proto je velice důležité, aby byla obklopena nejen svými blízkými. Významnou roli ale hraje i zdravotnický personál, který ví, co má dělat, a zároveň umí být k pacientce empatický, dokáže jí pomoci i z psychického hlediska. Tato žena minulý rok porodila v porodnici v Krakově svého syna. Později se rozhodla poslat do zařízení e-mail, kde popisovala, jak se k ní personál porodnice choval.

Připadala si jako nevítaný host

Svůj porod označila za velice trýznivý. V ranních hodinách byla žena přijata na oddělení těhotenské patologie Odborné nemocnice v Krakově. Měla silné, bolestivé kontrakce. Lékař ji vyšetřil, provedl CTG, ale nikdo z přítomných se rodičky nezeptal, jak se cítí, ani ji neinformovali o jejím stavu. Provedli rutinní vyšetření bez jakékoli odezvy, jak píše server Medonet.

Když zaujmula polohu na kolenou a loktech, aby si ulevila od bolesti, zaslechla jednu z porodních asistentek: „Moji psi to dělají taky.“ Když už byla bolest opravdu nesnesitelná, poslali ženu do sprchy. Samotnou, bez jakékoli pomoci, uvádí Radio TOK FM na svém účtu sociální sítě X, kde byl kus dopisu přečten do éteru. Žena dlouho ležela na zemi a nedokázala sama vstát. Zajímat se o ni začala až další pacientka, protože nikdo z personálu ji nechodil pravidelně kontrolovat. Mohla omdlít a nikdo by si toho nevšiml.

Lékaři tvrdili, že to není možné. Unikátní případ těhotenství mladé ženy přepsal učebnice medicíny

Boj o miminko hned po porodu

Když bylo po všem, novopečené mamince se velmi ulevilo, ale ze slov z jejího dopisu vyplývá, že boj ještě neskončil. Musela se dohadovat o to, aby jí miminko hned po porodu neodebrali. Píše, že bojovala o kontakt s ním. Matka musela s dítětem strávit ještě několik dní v nemocnici. Každé gynekologické vyšetření probíhalo za přítomnosti dalších pacientek, bez zástěny a informací o jejím stavu. Vše postrádalo empatii a základy slušnosti a soukromí.

Stejně tak žena mluvila o nedostatku podpory  z hlediska laktace či poporodní psychiky, neustále se cítila pod tlakem, jako kdyby místní personál obtěžovala svou přítomností. Když se svěřila další mamince, která s ní sdílela pokoj, obě uronily mnoho slz. Porodnice po obdržení dopisu jeho obsah bagatelizovala, pouze ho považovala za stížnost jedné nespokojené pacientky. Vše se snažila obrátit proti pacientce.

Do případu se však zapojil ombudsman pro pacienty a nemocnice se bude muset omluvit. Personál zároveň podstoupí školení o právech pacientů na zdravotní služby, informace, důstojnost a intimitu. O neodpustitelném chování lékaře, tentokrát v Číně, jsme psali na ZdravémStravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]