Pneumonie je závažný problém, který je nutný řešit včas, jinak může mít fatální následky

Fotografie: Freepik

Zápal plic je infekce, jejíž průběh se může pohybovat od mírného až po tak závažný, že je nutná hospitalizace. Infekce způsobí, že se vzduchové vaky v plicích (alveoly) naplní tekutinou nebo hnisem, což vám může ztěžovat dýchání. Zápal plic může dostat každý, nejohroženější skupinou jsou kojenci mladší než 2 roky a lidé starší 65 let. Je to proto, že jejich imunitní systém nemusí být dostatečně silný, aby dokázal s infekcí bojovat.

Životní styl, jako je kouření cigaret a přílišné pití alkoholu, může také zvýšit vaše šance na zápal plic. Pneumonie může postihnout jen jednu nebo obě plíce. Pokud je váš zápal plic způsoben bakteriemi nebo virem, můžete jej šířit na ostatní lidi, měli byste tedy po celou dobu léčby nemoci zůstat v izolaci.

Nejčastější i méně obvyklé příznaky zápalu plic

Příznaky se mohou lišit v závislosti na původu infekce, věku a celkovém zdravotním stavu. Obvykle se vyvíjejí několik dní. Mezi běžné příznaky pneumonie patří:

  • bolest na hrudi při dýchání a kašli
  • kašel
  • únava a ztráta chuti k jídlu
  • horečka, pocení a zimnice
  • nevolnost, zvracení a průjem
  • dušnost

Spolu s těmito příznaky mohou být starší dospělí a lidé se slabým imunitním systémem zmatení, mohou u nich probíhat změny v duševním vědomí nebo mohou mít nižší tělesnou teplotu než obvykle.

Fotografie: Freepik

Novorozenci a kojenci nemusí vykazovat žádné známky infekce, případně mohou zvracet, mít horečku a kašel a vypadat neklidně nebo unaveně. Pokud máte kašel, horečku nebo dušnost, zavolejte svého lékaře a nejprve zjistěte, zda se nejedná o COVID-19, protože s tímto novým onemocněním se zápal plic pojí velmi často.

Léčba pneumonie: zapomeňte na samoléčbu a antibiotika vždy doužívejte

Vhodnou léčbu stanovuje lékař. Nikdy se nepokoušejte odložit léčbu antibiotiky a pokusit se o domácí léčbu. Neléčený zápal plic může mít opravdu fatální následky. Ošetřující lékař zjistí příčinu infekce a podle toho zvolí jednu ze dvou možných variant léčby.

Pokud máte pneumonii bakteriálního původu, dostanete antibiotika. Ujistěte se, že dožíváte veškerý lék, který vám lékař dá. Antibiotika je třeba dobrat i v případě, že se vám uleví a přestanete pociťovat veškeré příznaky nemoci. Pokud máte virovou pneumonii, antibiotika nepomohou. Budete muset odpočívat, pít hodně tekutin a brát léky na horečku. Jestliže jsou vaše příznaky závažné nebo pokud máte jiné stavy, které zvyšují pravděpodobnost komplikací, může vás lékař poslat do nemocnice.

U jakéhokoliv druhu pneumonie bude zotavení nějakou dobu trvat. Budete potřebovat hodně odpočinku, tekutin a výživy, protože jste nechutenstvím pravděpodobně přišli o část svalové hmoty. Možná budete potřebovat dát si týden pauzu od svých obvyklých aktivit a po celý měsíc se můžete cítit unavení.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]