Příznaky chronické růžovky pod kontrolou: Mezi vhodné kroky patří i používání opalovacích krémů

Fotografie: Doc James / Creative Commons / Attribution 2.5

Rosacea neboli růžovka je chronické kožní onemocnění. Existují však jisté způsoby, jak toto onemocnění léčit minimalizací jeho příznaků.

Růžovka, známá také jako herpes zoster, je virové onemocnění způsobené virem varicella-zoster, který způsobuje také plané neštovice. Charakteristickým příznakem růžovky jsou malé, červené, hnisem naplněné hrbolky na kůži, které se vyskytují během vzplanutí. Růžovka obvykle postihuje pouze kůži na nose, tvářích a čele. Vzhledem k vážnosti a možným komplikacím růžovky je důležité vyhledat odbornou lékařskou péči, říká doktorka Cynthia Cobb. Avšak zde je několik tipů, jak zmírnit příznaky růžovky doma.

Jak kontrolovat příznaky

Růžovku nelze vyléčit, ale můžete podniknout kroky ke kontrole svých příznaků. Ujistěte se, že pečujete o svou pleť pomocí jemných čisticích prostředků a produktů péče o pleť na vodní bázi bez obsahu oleje. Nakupujte pleťové krémy a hydratační přípravky bez obsahu oleje.

Vyhněte se výrobkům, jež obsahují alkohol, mentol a exfoliační látky. Tyto složky mohou podráždit vaše příznaky. Veďte si deník o potravinách, které jíte, a kosmetických přípravcích, jež používáte na pleť. To vám pomůže zjistit, co vaše příznaky zhoršuje. Mezi další kroky léčby patří např.:

  • vyhýbání se přímému slunečnímu záření a používání opalovacích krémů,
  • vyhýbání se pití alkoholu,
  • použití laserů a světelné léčby, které pomáhají při některých závažných případech růžovky,
  • ošetření mikrodermabrazí ke snížení zhrubnutí kůže,
  • užívání očních léků a antibiotik na oční růžovku.
růžovka
Fotografie: Freepik

Jak se vyrovnat s růžovkou

Rosacea je chronické kožní onemocnění, které se budete muset naučit zvládat. Zvládnout chronické onemocnění může být obtížné. Získejte podporu vyhledáním podpůrných skupin nebo online diskusních fór. Spojení s dalšími lidmi, kteří mají rosaceu, vám může pomoci cítit se méně osaměle.

Dlouhodobé vyhlídky pro růžovku

Na rosaceu neexistuje lék, ale můžete ji kontrolovat pomocí léčby. Na každého působí růžovka jinak a může trvat nějakou dobu, než zjistíte, jak svůj stav zvládat. Nejlepším způsobem, jak předejít propuknutí nemoci, je spolupracovat s lékařem na vytvoření léčebného plánu a vyhýbat se spouštěčům.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]