Rozdělení vyrážek na bezpečné a potenciálně fatální: I pátou nemoci stačí léčit klidem a pitným režimem

Fotografie: Depositphotos

Pokud vás trápí vyrážka po celém těle nebo jen na určitých místech, rozhodně byste ji neměli ignorovat. Některé její příznaky by vás měly zavést až k lékaři.

U většiny dospělých může být vyrážka mírná a sama odezní, ovšem pokud se připojí další příznaky, jako je horečka nebo bolest, možná budete potřebovat naléhavou lékařskou pomoc. Naštěstí je většina vyrážek mírná a není důvodem k obavám. Obecně můžete vyrážku léčit volně prodejnými léky. Existují však druhy, na něž by se měl lékař podívat. Takové mohou být příznakem infekce, alergické reakce, nebo onemocnění, říká doktorka Shilpa Ami.

Kousnutí od hmyzu

Co mají společného štěnice, klíšťata a komáři? Z velké části všichni zanechávají nějaký typ vyrážky, kterou nelze ignorovat. S propuknutím lymské boreliózy a dalších forem onemocnění je životně důležité, aby lidé věnovali velkou pozornost tomu, co by se mohlo zdát jako vyrážka, která se nakonec změní v plnohodnotnou život ohrožující situaci.

Pátá nemoc

Toto obvykle mírné infekční onemocnění, které se vyznačuje zarudlým obličejem a symptomy podobnými chřipce, odezní během několika týdnů. Obvykle kašláním a kýcháním. Nejběžnější léčbou je klid v posteli, léky proti bolesti a dostatečný pitný režim.

Plané neštovice

Dnes už naštěstí kvůli očkování nejsou tak časté, ale stále se jedná o vážné onemocnění. Postupuje ve fázích, nejprve se objeví puchýřky, jež následně prasknou a poté zaschnou. Nakonec zanechají na těle strupy a svědivou, puchýřkovou vyrážku.

vyrážka puchýře
Fotografie: Freepik

Dermatitida

Tato vyrážka se obvykle vyvíjí po kontaktu s rostlinami nebo určitými produkty, detergenty či mýdly, a rozvíjí se do 48 hodin od prvního kontaktu s pokožkou. Příznaky jsou mírné zarudnutí nebo drobná červená vyrážka. Obvykle tato forma vyrážky zmizí do 2 týdnů a je léčena 1% hydrokortisonem nebo jiným protizánětlivým krémem.

Impetigo

Toto onemocnění způsobené bakteriemi je známé svými červenými vředy nebo puchýři. Známky se objevují všude po těle a nejčastěji se vyskytují v oblasti úst a nosu. Obvykle se šíří přímým kontaktem s pokožkou nebo sdílením věcí, jako jsou ručníky, hračky nebo sportovní vybavení.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]