Červené tečky se na kůži nevyskytují pro nic za nic. Může jít i o dermatitidu a opar

Fotografie: Depositphotos

Možná jste na svém těle zaznamenali výskyt podezřelých červených teček. Může se jednat o nevinnou alergickou reakci, ale i vážný zdravotní problém. Příčin může být celá řada.

Důvodů, proč se na těle tvoří červené tečky nebo skvrny, je několik. V některých případech může tento příznak poukazovat na vážné potíže, jindy se může jednat o banální problém, říká doktorka Vincent J. Tavella. To ovšem neznamená, že byste je měli ignorovat. Výskyt červených teček na pokožce vždy vyžaduje pozornost a kontrolu. Včasná diagnóza může zvrátit akutní infekci nebo chronický stav. Zde je několik častých stavů projevujících se červenými tečkami.

Pityriasis rosea

Zánětlivé kožní onemocnění, které je příčinou výskytu zarudlé vyrážky na těle. Může pocházet z virové infekce, ale je to jen domněnka. Přesný původ je stále neznámý. Zpravidla se nejdříve ukáže na hrudníku, zádech nebo břiše. Kromě svědivé vyrážky můžete podle doktorky Alany Biggers zaznamenat i následující příznaky:

  • bolest krku,
  • bolest hlavy,
  • horečka.

Petechie

Petechie představují červené, fialové nebo hnědé tečky na kůži. Obecně se nejedná o bolestivý stav, neprojevuje se ani svěděním. Příčinou je prasknutí drobných krevních cév, takzvaných kapilár. Podle lékařky Elaine K. Luo mohou souviset s infekcí, užíváním určitých léků, ale také s vážnými onemocněními, jako je leukémie. Poradit se s lékařem je tedy nutné, obzvlášť pokud se objeví i další symptomy (únava, horečka, zrychlený tep, potíže z dechem aj.).

Kontaktní dermatitida

Kontaktní dermatitida znamená stav, který se, jak už název napovídá, vyskytne ve chvíli, kdy pokožka přijde do kontaktu s nějakým alergenem nebo dráždivou látkou. Výskyt symptomů v tomto případě záleží na tom, na co jste alergičtí. Mezi běžné příznaky kontaktní dermatitidy patří podle lékařky Joan Paul:

Rychlé tipy na omlazení vzhledu. Fungují spolehlivě a šetří výdaje za drahé přípravky

  • vyrážka,
  • zarudnutí,
  • kopřivka,
  • otok,
  • svědění,
  • horká pokožka na dotek na postiženém místě,
  • puchýřky,
  • tvorba strupů.
kontrola u lékaře
Fotografie: Freepik

Pásový opar

Pásový opar je velice bolestivý. Vyznačuje se vyrážkou a puchýřky, které se objevují na jedné straně tváře nebo těla. Příčinou je virus Varicella zoster, ten také způsobuje plané neštovice. Je tedy možné, pokud jste prodělali plané neštovice dříve, že se virus opět aktivuje a po letech způsobí pásový opar. Jak uvádí doktorka Alana Biggers, pásový opar se nejčastěji objevuje u starších lidí. O příznacích a léčbě pásového oparu jsme již na ZdravémStravování psali.

Výskyt červených teček nikdy nenechávejte náhodě. I když se může jednat o neškodný zdravotní problém, nikdy si nemůžete podle vlastní úvahy být jistí, že se nepotýkáte s infekcí nebo zánětem. Od toho je lékař, aby váš stav zkontroloval, proto neoddalujte jeho návštěvu.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]