Pokud na svém těle uvidíte specifickou vyrážku, věnujte jí pozornost. Může se jednat o vážnou kožní infekci

Fotografie: Depositphotos

Kožní onemocnění se na těle objeví bez varování a dokáže často znepříjemnit život pacienta. Kůže se vysušuje, svědí a často ji schováváme před ostatními.

Plísňová kožní infekce postihuje různé části těla. Vyskytuje se až u 50 % dospělých. Často tento stav začíná vytvořením prstencové vyrážky. Příčinou vzniku kožní plísňové infekce jsou houby. Nejčastěji se jedná o dermatofyty, kterým se perfektně daří v teplém a vlhkém prostředí. Proto se obvykle objevují v záhybech kůže, mezi prsty, v podpaží, v tříslech nebo rozkroku. Pokud vás postihne některá z kožních plísní a přetrvává delší dobu, konzultujte svůj stav s lékařem. doporučuje doktorka Cynthia Cobb.

Nejčastější plísňové infekce u dětí

Plísňové onemocnění na kůži se nazývá Tinea corporis a projevuje se nejčastěji u dětí. Postihuje neochlupenou kůži trupu, v některých případech i končetin. Objevují se ohraničené červené skvrny s vyvýšenými okraji, puchýřky nebo pupínky. Kůže je kolem postižení suchá a tvoří se na ní šupinky. Infekci způsobuje houba, která se běžně nachází na povrchu kůže. Infekční stav může způsobit snížení imunitního systému nebo například příliš těsné oblečení, které nemá možnost větrání. Léčí se většinou pomocí antimykotických krémů.

Fotografie: Freepik

Tinea capitis je název pro kožní onemocnění objevující se na pokožce hlavy. Tato plíseň je nejčastější příčinou ztráty vlasů u dětí. Postihuje pokožku ve vlasové části hlavy, v obočí a oblasti řas a objevuje se nejvíce u dětí předškolního věku. Infekci vyvolávají zoofilní dermatofyty a prvním z příznaků bývá zčervenání postiženého místa.

Postupně se na tomto místě tvoří šupinky, vlasy se lámou a působí nezdravým dojmem. Nakonec vytvoří lysinky, kterých může být najednou i několik. Po určení diagnózy může lékař předepsat antimykotické léky podávané vnitřně a doporučí užívání speciálního šampónu, který postupně obnoví zdravou pokožku v místě lysinky.

Plísňové kožní onemocnění má mnoho podob

Atletickou nohou se označuje kožní plísňové onemocnění Tinea pedis. Název vznikl podle nejčastějšího výskytu nemoci právě u sportovců, kteří mají nohy po delší dobu v uzavřené obuvi a při fyzické zátěži se více potí, což je ideální prostředí právě pro vznik tohoto druhu infekce. Nejdůležitějším faktorem pro rychlou léčbu je nečekat a včas situaci začít řešit. Nejčastěji se nemoc objevuje v meziprstních prostorech a pokud není léčena, přechází na nehty a do dalších oblastí.

Fotografie: Pixabay

Léčba je prováděna antimykotickými přípravky, které se aplikují přímo na postiženou část kůže nebo nehtu. Vyzkoušet můžete i koupel ze šalvěje, tymiánu nebo dubové kůry. Jako prevence je doporučena důkladná hygiena a osušení nohou. Je dobré na veřejných místech nikdy nechodit naboso a nosit vhodnou a dostatečně větratelnou obuv.

Mezi další plísňová onemocnění kůže patří Tinea cruris objevující se především u mužů v oblasti třísel. Příznakem jsou červenohnědé fleky rozsáhlé od třísla až ke stehnům. Tinea barbae je infekcí ve vousaté oblasti obličeje. Pokud se nemoc objeví mimo vlasovou oblast, nazývá se Tinea Faciei a způsobuje červená suchá ložiska na obličeji. Tinea manus pak postihuje okolí mezi prsty na rukou.

Fotografie: Freepik

Pokud se plíseň objeví na nehtech, nazývá se onychomykóza, kdy nehty působí nezdravě, zažloutle a mají tendenci se lámat. Kožní onemocnění patří mezi infekční onemocnění, proto je potřeba dbát na dobrou hygienu, na veřejných místech být dostatečně obezřetný a případný problém začít řešit co nejdříve.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]